aktualizacja 

W Ukrainie wojna, a w Rosji? "Niewiele się zmieniło". Sonda mówi wszystko

Dziennikarze Radia Wolna Europa przeprowadzili sondę uliczną w Moskwie. Zapytali Rosjan, co zmieniło się w ich życiu od początku wojny w Ukrainie. W czasie, gdy ukraińskie miasta są niszczone przez armię Władimira Putina, obywatele Federacji Rosyjskiej mówią, że "niewiele się w ich życiu zmieniło". Pojawiają się jednak i inne głosy.

W Ukrainie wojna, a w Rosji? "Niewiele się zmieniło". Sonda mówi wszystko
Dziennikarze przeprowadzili w Moskwie sondę uliczną (Twitter, Radio Svoboda)

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Od tego czasu zginęły tysiące osób. Ucierpiało wielu ukraińskich cywilów. Dość powiedzieć, że z kraju wyjechało ponad 11,5 mln osób. Kolejne miliony obywateli musiały szukać schronienia w bardziej bezpiecznych, zachodnich regionach Ukrainy.

W Ukrainie trwa wojna. U Rosjan "nic się nie zmieniło"

Tymczasem rosyjska redakcja Radia Wolna Europa postanowiła zapytać mieszkańców Moskwy o to, co zmieniło się w ich życiu po tym, jak armia Putina wkroczyła do sąsiedniego państwa. Większość odpowiadających stwierdziła, że "nic specjalnie się nie zmieniło".

Największym problemem, zdaniem Rosjan, jest wycofanie większości zagranicznych marek z Rosji. Ale, jak mówi jedna z odpowiadających, "bez hamburgerów i amerykańskiej odzieży nie cierpi". Niektórzy zwracają uwagę, że w Rosjan uderzyły sankcje.

Sonda uliczna w Rosji. "W kraju czuć patriotyzm"

Niektórzy uważają, że życie Rosji "zmieniło się na lepsze". Jak mówi jedna z pytanych osób, "w kraju czuć patriotyzm". - Jeździłam do Anapy, tam wszędzie są litery "Z", hasła "Nie porzucamy swoich".

Pojawiają się jednak i głosy wsparcia dla Ukrainy. Jedna z wypowiadających się przyznała, że jest położną i dobrowolnie pomagała ciężarnym kobietom z Ukrainy za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Jeden z mieszkańców Moskwy stwierdził, że "nic dobrego w życiu Rosjan się nie pojawiło". - Zabili dużo niewinnych ludzi. Dzieje się coś strasznego, kiedy jedni prawosławni chrześcijanie zabijają innych - mówił mężczyzna. 

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosjanie popierają wojnę?

Tymczasem Rosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej poinformowało w lipcu, że rośnie liczba Rosjan popierających "specjalną operację wojskową", jak kremlowskie media określają wojnę w Ukrainie. Szef instytutu ocenił, że od końca lutego liczba zwolenników ataku na sąsiednie państwo wzrosła o 10 proc.

Według tego sondażu, prawdopodobnie zmanipulowanego na rzecz propagandy, 72 proc. respondentów "raczej popiera" działania wojenne Rosjan w Ukrainie, 17 proc. "raczej nie popiera" ruchów Putina z tym związanych, zaś 11 proc. ma trudności z odpowiedzią na postawione pytanie. W danych w ogóle nie uwzględniono zdecydowanych przeciwników wojny.

Z kolei według innego badania, które zostało przeprowadzone w czerwcu, za jak najszybszym zakończeniem wojny rzekomo opowiedziało się 30 proc. ankietowanych. Kontynuację wojny poprzeć miało 57 proc. rosyjskich respondentów, podczas gdy 13 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie.

Zobacz także: Sprzęt trafił na poligon w Rosji. Ruszają ćwiczenia "Wostok-2022"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić