Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Wakacje 2020. Wraca letni koszmar. W Bałtyku pojawiły się sinice

4
Podziel się:

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które chciały skorzystać z kąpieliska Gdynia Redłowo. Zostało ono zamknięte ze względu na zakwit sinic.

Wakacje 2020. Wraca letni koszmar. W Bałtyku pojawiły się sinice
W Bałtyku pojawiły się sinice (PAP)

Informacje o zamknięciu kąpieliska Gdynia Redłowo przekazał Główny Inspektorat Sanitarny. Są jednak też dobre informacje. Pozostałe plaże w Gdyni są wolne od sinic. Można z nich swobodnie korzystać.

Stan wody może jednak zmienić się w każdej chwili. Wobec tego nie można wykluczyć, że wkrótce zamknięte zostaną również inne trójmiejskie kąpieliska. Wszystko zależy od tego, jak potoczy się sytuacja z sinicami.

Przypomnijmy, że sinice mogą się przemieszczać dzięki wiatrowi czy prądom morskim. Chociażby dlatego stan wody musi być na bieżąco monitorowany.

Zobacz także: Uważaj gdzie pływasz!

Kiedy powstają sinice?

Wykwitowi sinic służy duże nasłonecznienie i temperatura wody ponad 18 stopni Celsjusza. Sprzyjający jest także brak silnego wiatru.

Sinice wytwarzają kilka rodzajów toksyn. Sprawiają one, że człowiek może się zatruć. Nie powinniśmy nawet wdychać powietrza w miejscach, gdzie wytworzyły się sinice. To również grozi zatruciem.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
mirek
2 lata temu
Po co zamykać? Ludzie koronawirusa się nie boją to sinic mają się bać
stanley
2 lata temu
baltyk umiera z roku na rok coraz gorzej jestem z gdanska i lubie sie kapac w zatoce jeszcze 15 lat temu sinnice to byla rzadkosc a od kilku lat sa praktycznie co roku za koleje 15 lat kapiel moze byc bardzo niebezpieczna dla zdrowia to wina nie stety nas ludzi
Wtrysk
2 lata temu
Całe to morze (kiedyś jezioro) to jeden wielki ściek.
sceptyk
2 lata temu
Chciałbym przypomnieć, że w Orłowie jest ujście rzeki Kaczej... "Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku. To proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, czyli pierwiastki niezbędne do życia, występujące w każdym organizmie żywym. Do Bałtyku przedostaje się zbyt duża ilość fosforanów i azotanów, które potęgują uciążliwe zakwity sinic. Jak nietrudno się domyślić, eutrofizacja została nienaturalnie przyspieszona w wyniku działań człowieka. Nienaturalnie obfity wykwit sinic jest wynikiem przede wszystkim intensyfikacji rolnictwa, a właściwie używania przez rolników nawozów sztucznych bogatych we wspomniane wcześniej fosforany i azotany. Nie mniejszy wpływ ma zrzut do morza przemysłowych i komunalnych ścieków. Używane do prania czy zmywania detergenty również zawierają sporą ilość związków fosforu. Podsumowując - dopóki ilość zanieczyszczeń spływających rzekami do Bałtyku nie ulegnie zmniejszeniu, dopóty wykwity sinic będą coraz bardziej intensywne.(trójmiastopl)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić