Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Waloryzacja emerytur i rent 2021. Ile wyniosą podwyżki? Co z trzynastkami?

3

W przyszłym roku blisko 10 milionów osób otrzyma podwyżkę emerytury i renty. Wynika to oczywiście z waloryzacji. Ile ona wyniesie?

Waloryzacja emerytur i rent 2021. Ile wyniosą podwyżki? Co z trzynastkami?
Waloryzacja emerytur i rent. Ile wyniosą podwyżki? (Pixabay)

W 2020 roku emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami otrzymali około 70 złotych podwyżki. W przyszłym roku będzie podobnie. Osoby pobierające renty i emerytury do 2 200 zł brutto otrzymają przynajmniej o 70 złotych brutto więcej.

Ci, którzy otrzymują większe świadczenia, z pewnością nie będą zadowoleni. Dostaną bowiem podwyżki procentowe. Wyliczenia z tym związane przedstawił jeden z serwisów finansowych, na który powołuje się "Dziennik Bałtycki":

  • w wariancie optymistycznym waloryzacja ukształtuje się na poziomie 3,18 proc., co oznaczać będzie, że na każdy 1 tys. złotych świadczenia przypadałoby 31,8 zł brutto podwyżki,
  • w wariancie skrajnie optymistycznym waloryzacja wyniesie 3,58 proc.,
  • realny wskaźnik waloryzacji może wynieść około 2,8 proc.

Emerytura. Co z trzynastką i czternastką?

Emeryci i renciści będą mogli liczyć na tzw. trzynastkę. Jej wypłata ma nastąpić najwcześniej w maju. Wyniesie tyle, co minimalne świadczenie - około 1300 złotych brutto.

Wypłacana ma być również tzw. czternastka. Też ma być równa minimalnej emeryturze. Ten dodatek mają otrzymać osoby posiadające świadczenie do 120 proc. średniej emerytury w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić