o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Małgorzata Duży
|

Warszawa. Znaleziono ciała nastoletnich żołnierzy wyklętych

7
Podziel się

Więzienie karno-śledcze numer III w Warszawie słynęło z okrutnych tortur i licznych egzekucji. Dziś przy ulicy Namysłowskiej prowadzone są wykopaliska, które odsłaniają kolejne makabryczne tajemnice więzienia Toledo.

Warszawa. Znaleziono ciała nastoletnich żołnierzy wyklętych
IPN dokonał makabrycznego odkrycia na warszawskiej Pradze (Instytut Pamięci Narodowej)
bEEzxPWZ

Na terenie prac wykopaliskowych przy ulicy Namysłowskiej wykopano szczątki trzech ciał należący do żołnierzy wyklętych. Odnaleziono je na terenie byłego więziennego ogrodu. Obecnie znajdują się tam osiedlowe garaże. Odkrycie zostało dokonane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz wiceprezes IPN, Krzysztof Szwagrzyk podkreśla, że z pewnych relacji wynika, że na terenie ogródka przywięziennego grzebano ciała ofiar reżimu komunistycznego.

bEEzxPXb

Szwagrzyk podkreśla, że działania prowadzone przez IPN na terenie byłego więzienia Toledo trwają już drugi rok i zaczęły się wiosną 2020. Do tej pory odnaleziono szczątki 20 ofiar, oprócz tego w ubiegłym tygodniu odkryto kolejne trzy ciała. Były to osoby młode, w wieku od 19 do 20 lat. Zostały pogrzebane w bardzo płytkich jamach grobowych.

Sądzimy, że one zostały tam przeniesione z miejsca pierwotnego, czyli prawdopodobnie z obszaru, na którym w tej chwili stoimy. Natrafiono na nie prawdopodobnie w poprzednich latach, przy kopaniu kanalizacji. Zabrano je z jamy grobowej i pogrzebano obok” - informuje wiceprezes IPN.

IPN zaplanował, że obecne działania skończą się wraz z lipcem tego roku. Zapowiedział jednocześnie, że to nie koniec prac przy więzieniu Toledo. Obecnie wyburzane są osiedlowe garaże znajdujące się przy ulicy Namysłowskiej. Gdy prace te się zakończą, IPN rozpocznie kolejne wykopaliska.

bEEzxPXh
Biorąc pod uwagę, jak wielka liczba była ofiar terroru komunistycznego, wiedząc, ilu ludzi zostało tutaj straconych i zmarłych, oraz to, że tuż obok były jednostki sowieckie był Smiersz i NKWD/UB wnioskujemy, że obszar, na którym się znajdujemy, może kryć niezwykle wiele dramatycznych tajemnic. Jesteśmy tu po to, żeby je wszystkie wyjaśnić - dodaje Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz także: Nawoływanie z ambony do szczepień przeciw COVID-19. „Jest to wypełnianie prawa z Dekalogu”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEzxPXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
bar
2 miesiące temu
Tak, wszystko jest winą p. Donalda Tuska, choć w tym czasie był dzieckiem. A może ktoś wspomni, że Jego Wujek zginął na tz. Froncie Wschodnim po ucieczce z Wermahtu do Wojska Polskiego.
Polak
2 miesiące temu
Młodzi patrioci mordowani aby nie obronili niepodległości. Jeszcze dzieci. Przeżyli koszmar okupacji, bestialsko torturowani przez bestie w ludzkiej skórze. Oprawcy, zbrodniarze pozostali bezkarni. Niektórzy chowani z honorami na powązkach. Na krwi niewinnych ludzi, ich krzywdzie, cierpieniu, mordzie, co wyrośnie? Jaki owoc?
Potomek Obr P...
2 miesiące temu
Co czuli ci młodzi Chłopcy i Dziewczęta, oprócz nieludzkiego bólu gdy znęcali się nad nimi oprawcy-dewianci? Przeżyli okupację hitlerowską. Widzieli śmierć swoich kolegów. Przeżyli wojnę. Lecz dopadli ich zdrajcy Naszego Narodu których reżim opierał się na okupacyjnych wojskach radzieckich. Stalin śmiał się z tych mend, polskich zdrajców dręczących własny Naród Polski, że gdyby wycofał ruskie wojska siejące terror na terenach okupowanej Polski, gdyby te hieny ludzkie zostały same, Naród Polski zrobiłby z nimi porządek w trzy dni wysyłając ich tam gdzie ich miejsce. Stalin aby utrzymać w Polsce narzucanie na siłę niechcianego przez Naród Polski, znienawidzonego, zbrodniczego systemu socjalistycznego, utrzymywał więcej okupacyjnych wojsk NKWD niż w graniczącej z Europą Zachodnią NRD
bEEzxPXD
Miodek
2 miesiące temu
Znaleziono ciała??? raczej kości
Oko za oko
2 miesiące temu
Należy odpłacić tym samym sprawcom. A jeśli już POzdychali, to prawnym spadkobiercom. Zacząć od nowickiego z partii komunistycznej...
gula
2 miesiące temu
A PO w nagrodę aparatczyków PRL wysłało jako europosłów Cimoszewicz ,Miler Belka i paru innych by dokończyli dzieła brawo PO z Tuskiem na czele.
k mać
2 miesiące temu
a jak sie poznaje kosci wyklęte?? co za głupi tytuł
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić