Ważna informacja dla kierowców. Sejm uchwalił nowelizację przepisów

51

Kierowcy będą musieli mieć się na baczności. W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednym z założeń jest zwiększenie mandatów dla sprawców wypadków. Kary drastycznie wzrosną.

Ważna informacja dla kierowców. Sejm uchwalił nowelizację przepisów
Sejm przyjął nowelizację ustawy (Policja)

Za przyjęciem ustawy zagłosowała większość posłów. Było ich aż 390. Tylko 18 było przeciw, natomiast 27 wstrzymało się od oddania głosu. Tym samym katalog wykroczeń zostanie zaktualizowany.

Część przepisów została doprecyzowana. Chodzi m.in. o prawo do zatrzymania prawa jazdy kierowców, którzy nie przestrzegają zasad korzystania z tachografów. Jednocześnie obniżono karę za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h. Wcześniej było to 1500 zł, obecnie - 800 zł.

Sprawcy wypadków zapłacą więcej. Sejm podjął decyzję

Z pięciu do 30 tys. złotych wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym. Polska Agencja Prasowa przekazała ponadto, że łatwiej będzie uzyskać rentę wypłacaną najbliższym ofiary wypadku przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Nie mniej niż 3 tys. złotych zapłacą kierowcy, którzy nie zachowali należytej ostrożności, bądź spowodowali wypadek po spożyciu alkoholu. Tak wysokie kary policja będzie mogła nałożyć za wypadek, w którym kierowca nie ustąpił miejsca pieszemu.

Na tym nie koniec zmian. Punkty karne mają byś kasowane dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu. Teraz nowelizacją ustawy zajmie się Senat.

Zobacz także: Niepokojące doniesienia ws. Facebooka. Ekspertka komentuje
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić