Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Stało się. Hongkong traci autonomię. Chiny dopięły swego

277
Podziel się

Pomimo nowej fali protestów, Chiny są zdeterminowane, aby wchłonąć Hongkong. Parlament w Pekinie właśnie przegłosował ustawę o bezpieczeństwie narodowych, która oddaje dużą część władzy w autonomicznym okręgu władzom centralnym.

Grupa demonstrantów zatrzymana przez policję w czasie środowej demonstracji
Grupa demonstrantów zatrzymana przez policję w czasie środowej demonstracji (Getty Images)
bCIcGimZ

Chiński Kongres Ludowy przegłosował prawo o bezpieczeństwie narodowym, które sprawia, że teren Hongkongu znajdzie się pod nadzorem chińskiego wymiaru sprawiedliwości. Teraz projekt trafi do najwyższych władz w Pekinie.

Spotkanie parlamentu odbyło się dwa miesiące po planowanym terminie z powodu epidemii koronawirusa. Za przegłosowaniem ustawy było 2878 deputowanych, a tylko jeden wyraził sprzeciw.

Nowa prawo utrzyma i poprawi układ "jeden kraj, dwa systemy". Jest ono zgodne z konstytucją i podstawami ustroju Hongkongu. Działą ono w interesie wszystkich Chińczyków, również tych z Hongkongu - mówił przewodniczący chińskiego parlamentu, Li Zhangshu.

bCIcGinb

Jednak mieszkańcy autonomii mają odmienne zdanie. Ustawa zakłada, że chińskie sądy oraz agencje bezpieczeństwa będą mogły swobodnie operować na terenie regionu. Ściganiu mają podlegać wszelkie działania "wywrotowe, separatystyczne i terrorystyczne", a także np. znieważanie chińskich symboli narodowych. W praktyce oznacza to, że Hongkong traci specjalny status, który uzyskał w 1997 roku, gdy zrzekła się go Wielka Brytania.

Według umowy Hongkong oraz nieodległe Makau miały przez następne 50 lat cieszyć się bardzo szeroką autonomią, zarówno w kwestiach gospodarczych, jak i politycznych. Jednak w ostatnim czasie władze ChRL bardzo mocno naciskają na integrację z resztą kraju.

bCIcGinh

Protesty w Hongkongu przeciw chińskiej władzy

Ustawa delegalizuje właściwie wszystkie działania na rzecz uzyskania niepodległości, czy utrzymania autonomii. Nielegalne będzie nie tylko aktywne namawianie do nieposłuszeństwa wobec Pekinu, ale nawet śpiewanie "wywrotowych" piosenek.

Już w zeszłym roku, gdy w Hongkongu trwały masowe protesty, chińskie władze uznawały je za działania "terrorystyczne", brutalnie pacyfikując demonstrantów. Wówczas przyczyną było prawo o ekstradycji, które pozwalało na wysyłanie osób oskarżonych o przestępstwo na teren kontynentalnych Chin.

Obecnie trwa kolejna fala protestów. Gdy w środę tamtejszy parlament obradował nad własną propozycją ustawy, na ulicach miasta trwały walki z policją. Starcia wybuchają również w czwartek, w każdej chwili może dojść do eskalacji zamieszek.

Jednak mieszkańcy okręgu mogą liczyć na coraz mniejsze wsparcie z zagranicy. Wczoraj sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, napisał w liście do Kongresu, że "Hongkong nie może być traktowany tak samo, jak w 1997 roku". Przyznał, że region nie jest już niezależny od Chin. Co prawda, zadeklarował, że "USA jest z mieszkańcami Hongkongu", jednak w praktyce dał akceptację dla pozbawienia ich politycznej niezależności.

bCIcGini

Zobacz także: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCIcGinC
KOMENTARZE
(277)
NieKomunie
2 miesiące temu
U nas też jest komuna tylko w innym wydaniu ale bardzo zbliżonym Autorytaryzm, Kult jednostki Partyjność i Rozdawnictwo Polityki socjalnej. Naprawmy własne podwórko.
Taki
2 miesiące temu
To dopiero początek ekspansji Chin!Świat ulegnie - a gdy będzie za późno obudzimy się w wojnie! Babcine przepowiednie zaczynaj się sprawdzać!
Jaki
2 miesiące temu
?Prezes obrażony bo nikt go się nie pytał.
bCIcGinD
danny
2 miesiące temu
zostali wytentegowani przez Zachód jak, nie przymierzajac, my podczas II w.ś. Pamietam rok 97, wielką fetę z okazji wycofania się stamtąd UK i te szumne deklaracje Chin, jak to będą szanować odrębność enklawy. Tratatata
xxx
2 miesiące temu
Tak się kończą umowy z komunistami.
Najnowsze komentarze (277)
maciek
miesiąc temu
najpierw zrabowali Chinom Hongkong a gdy zmuszeni zostali do oddania chcą narzucać im zasady zarządzania swoim terytorium
red
miesiąc temu
Ciekawe jak by na Śląsku wymachiwali Niemiecką flagą i śpiewali Niemiecki hymn tak jak w Hongkongu wymachiwali flagą USA i śpiewali hymn USA .....
CWR
miesiąc temu
Je#@ć komunistów!!!!!!
Salo mon
miesiąc temu
Chiny nigdy wojny nie wywołały to i teraz nie jest im na rękę, kto twierdzi inaczej nie wie co dzieje się na świecie...A czy to dziwne,że Chiny nie chcą oddać swojego 'śląska' który jest dość bogaty?
bobik
miesiąc temu
Niech żyje wieczna przyjaźń PC PiS i KPCh! Słuszna droga idziecie towarzysze Chińczycy! Towarzysz Prezes niech wam przykładem będzie.
add+
miesiąc temu
"przegłosował ustawę o bezpieczeństwie narodowych, która oddaje " "Nowa prawo utrzyma i poprawi układ" -.-
Mateusz
miesiąc temu
Czas najwyższy skończyć z handlową hegemonią Chin i wreszcie się usamodzielnić. I produkować na własnym podwórku, tak jak na zdrowe gospodarki przystało. Po epidemii koronowirusa, miejmy nadzieje że wiele krajów przejrzy na oczy i przestanie się uzależniać od produkcji w Chinach, która nie dość że szkodzi i do niczego nie prowadzi to jeszcze wspiera ten komunistyczny i zamordystyczny reżim.
Rty
miesiąc temu
Co tu dużo mówić Hongkong zawsze należał do chin tak jak Krym do Rosji upomnieli się o swoje
bCIcGinv
Nikt
miesiąc temu
Wszyscy, którzy piszą negatywnie o wypowiedzi USA. Jeżeli by weszli z bronią, to pewnie napisalibyście, że znowu wtrącają się gdzie ich nie powinno być.Czasami mam wrażenie, że jesteśmy jak żona rybaka od złotej rybki. Zawsze mało i zawsze źle.
Polak
miesiąc temu
W Polsce mamy Morawieckiego który ładnie opowiada że ja zrobiłem, ja załatwiłem, ja organizuje, ja dam, ja pomogę. Jednocześnie Rząd kryje przekręty kolegów i nieudolność władzy, Sądów i Prokuratur. W tych dwóch ostatnich urzędach nie ma za grosz patriotyzmu.
Kasia 💗💗💗
miesiąc temu
Jest piątek nudze się może się spotkamy? Napisz do mnie po rejestracji mój nick na stronie to KasiaSweet czekam na wiadomość tu https://ô.cc/Poznajjmy.Sie
Trau
miesiąc temu
No to Chiny zaczęły chyba na ostro trałować.
kris
miesiąc temu
No i tacy to sojusznicy !
axel
miesiąc temu
Tak samo zostawili Polskę w 1945 roku.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić