Wróć na
Karolina Woźniak
|

Wciągnęła go fala. 10-latek przeżył dzięki dokumentowi BBC

42
Podziel się

10-letni Raviraj Saini przez godzinę unosił się na wodzie, czekając na ratunek. Wiedział, jak się zachować dzięki filmowi dokumentalnemu "Saving Lives at Sea", który obejrzał na BBC. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Wciągnęła go fala. 10-latek przeżył dzięki dokumentowi BBC
10-latek przeżył w wodzie godzinę (YouTube)
bCYbeHxh

Raviraj zaginął w piątek wieczorem. Ekipa ratunkowa wypłynęła do zatoki Scarborough, żeby znaleźć dziecko. W końcu po godzinie poszukiwań znaleziono 10-latka. Jeden z ratowników zdradził, co powiedział mu chłopiec po tym, jak go wyłowili.

[...] Oglądał, jak łodzie ratunkowe pomagają innym w filmie dokumentalnym BBC "Saving Lives at Sea" i postępował zgodnie z radami udzielonymi w programie - zdradził Lee Marton.
bCYbeHxj

10-latek przeżył na morzu dzięki dokumentowi BBC

Mężczyzna przyznał, że on i jego koledzy są pod ogromnym wrażeniem. "Udało mu się zachować spokój i przestrzegać wszystkich zasad w tak przerażających okolicznościach". Lee Marton podkreśla, że inne zachowanie 10-latka skończyłoby się dla niego tragicznie.

Raviraj w rozmowie z "The Sun" powiedział, że ma radę dla każdego, kto znajdzie się w takich samych okolicznościach:

Moja rada dla tych, którzy kiedykolwiek znajdą się w takiej samej sytuacji, brzmi: nigdy się nie poddawaj i miej nadzieję.
bCYbeHxp

Chłopiec bawił się z ojcem przy brzegu. W pewnym momencie fala uderzyła dziecko i wciągnęła je do wody. 37-latek szybko pobiegł do ratowników po pomoc.

W filmie dokumentalnym podkreślono, że "miotanie się w wodzie i usilne próby pływania" mogą prowadzić do "zadławienia się wodą i utonięcia". Ważne jest "rozluźnienie się i dryfowanie w wodzie na plecach do momentu, kiedy odzyska się kontrolę nad swoim oddechem".

Tak właśnie zachował się 10-latek. Chłopak postanowił położyć się na plecach, rozłożyć ręce i nogi. Dzięki temu unosił się na wodzie i nie zatonął.

Przeżyli wybuch w Bejrucie. Wstrząsające relacje świadków

bCYbeHxK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
dsds
2 miesiące temu
na plecach najmniej siły się traci bo wystarczy tylko trochę ruszać nogami, tułów i głowa pływa sama ale jest zanurzona ponad połowę, w szkole to powinni uczyć a nie jakieś głupoty kościelne
pola
2 miesiące temu
Madry chlopiec
ryba
2 miesiące temu
Przy nauce pływania powinni uczyć jak leżeć na wodzie. Też to potrafię....tak się opalam, wprawdzie nie w morzu, ale na jeziorach.
bCYbeHxL
elo32
2 miesiące temu
bystry chlopak i dzielny
Phonocea
2 miesiące temu
W latach '70 ładowaliśmy ponad 5000 ton saletry amonowej na statek. Przeładunek worków - wprost z wagonów. Na nabrzeżu trzy wozy bojowe straży, na wodzie - dwie jednostki pożarnicze. W wagonie, na stercie worków z saletrą siedział sobie sztauer (to pracownik przeładunkowy) i... palił papierosa. Na żądanie (pracowałem w nadzorze przeładunków), by natychmiast zgasił peta odparł: "Panie, to się nie pali, no chyba, że się zapali no to wtedy się pali". Przyznam, że do tego wypadku w Bejrucie nie zdawałem sobie tak do końca sprawy, jakie wówczas istniało zagrożenie.
Najnowsze komentarze (42)
volf z ulicy
miesiąc temu
dobrze że chociaż tam pokazali jak należy się odpowiednio przygotować do tych ciężkich czasów.
jaś
miesiąc temu
Mimo wszystko pływać trzeba umieć
krzysko88
miesiąc temu
Dziwaczne rzeczy się dzieją w tej Polsce i na całym świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak laska w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie raczej nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi przez cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i sprawdzić). Przedziwne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
lol
miesiąc temu
Zachował spokój, szacun
kika
miesiąc temu
Mnie nauczył pływać dwa lata starszy brat! Na plecach faktycznie człowiek odpoczywa, można nabrać sił do dalszego pływania!
oli7
2 miesiące temu
Zwykla saletra i cukier robi wybuch na niespotykana skale,za mlodu robilismy baczki w takim skladzie a czasami na wariactwo wsadzalismy do sloika i zakopywalismy w ziemi wybuch byl tak olbrzymi ze lej byl na pol metra i to tylko pareset gram!
radomir
2 miesiące temu
Przed pływaniem w morzu należy jeść dużo pokarmów wzdymających, co gwarantuje nam własny napęd odrzutowy. Nie należy tylko pierdzieć w stronę lądu, bo możemy przypadkiem znaleźć się w Szwecji.
tat twam asi
2 miesiące temu
na religię nie chodził dzięki temu żyje
bCYbeHxD
Niemravy
2 miesiące temu
BBC? - ponad30 lat temu pokazano to w dzienniku TV, wpiszcie sobie na ju tubie PRL 1987 Pływanie - jak nie utonąć?
lech
2 miesiące temu
Dzielny Chłopiec!!!!!!!
Dodon
2 miesiące temu
Odetchnąłem bo już myślałem, że uratował go Big Black C...
Olek
2 miesiące temu
A ile ludzi u nas przezyło dzięki tvp...
Sceptyk
2 miesiące temu
nie dajcie się nabierać.Przeżył bo był podpasiony.Zwykły człowiek może sie unosić na wodzie ale spokojnej a nie z falami. Jakoś nie napisali że nie umiał pływać i nie stara sie zbliżać do brzegu. Nie ma nic złego w położeniu się na plecach i płynięciu do brzegu.Nie wymaga to wielkiego wysiłku a ułatwia wysunięcie sie spod fal i zapobiega zachłyśnięciu.Dziwna jest też informacja ze musiał czekać godzinę na pomoc. Pytanie czy ojciec umiał pływać zenie pobiegł z pomocą. Dość irytujący jest brak tych odpowiedzi zatem nie należy brać wszystkiego co piszą na poważnie
Petroniusz
2 miesiące temu
...nie do końca- unoszącemu się na plecach fala czy rozbryzg wody może zalać twarz, a więc usta i nos- i zachłyśnięcie gotowe...Zaleca się unoszenie w poz. pionowej, nie trwoniąc sił na utrzymanie głowy nad powierzchnią przez cały czas- wynurzamy twarz okresowo dla nabrania powietrza, to przy okazji uspokaja oddech.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić