W związku z ekstremalnymi upałami i suszą na Węgrzech w 465 miejscowościach wprowadzono ograniczenia pierwszego stopnia w zużyciu wody.
W ramach ograniczeń pierwszego stopnia wprowadzono środki, których celem jest ograniczenie zużycia wody pitnej do celów innych niż niezbędne. Jak wylicza PAP, zakazy obejmują:
- podlewanie ogrodów, trawników lub parków wodą pitną przy użyciu węża,
- napełnianie prywatnych basenów wodą z sieci wodociągowej,
- mycie pojazdów za pomocą węża,
- mycie dróg, chodników lub podwórek wodą z kranu,
- korzystanie z automatycznych systemów nawadniania.
Dystrybucja wody: wolontariusze Tiszy i wsparcie wojska
Do rozwożenia wody na terenie całego kraju zaangażowano ok. 2,5 tys. wolontariuszy rządzącej Tiszy premiera Petera Magyara - poinformował w środę klub parlamentarny partii. Według tej informacji w ramach inicjatywy dostarczono 100 tys. litrów wody pitnej do 350 miejscowości, a w akcję włączyło się także kilku posłów Tiszy.
Minister obrony Romulusz Ruszin-Szendi poinformował na Facebooku, że węgierscy żołnierze "pracują dzień i noc", aby zapewnić ludności ciągłe dostawy wody pitnej. Żołnierze przetransportowali już 2 mln litrów wody – wyjaśnił Ruszin-Szendi.
Minister środowiska Laszlo Gajdos przekazał na Facebooku, że w ostatnich dniach zużycie wody na Węgrzech spadło o 9 proc. Zwrócił też uwagę, że przy obowiązującym do końca piątku ostrzeżeniu trzeciego stopnia przed upałami najtrudniejsze dni mogą dopiero nadejść, i zaapelował o odpowiedzialne korzystanie z wody, aby zapewnić niezakłócone dostawy wody pitnej do gospodarstw domowych.
Oszczędzanie wody i energii
Węgierski resort gospodarki i energetyki podał, że we wtorek szczytowe obciążenie węgierskiej sieci elektroenergetycznej wyniosło 6800 MW i mieściło się w planowanym limicie 7100 MW. Ministerstwo prognozuje, że w środę obciążenie wzrośnie do 6900 MW, wskazując jednocześnie, że działania rządu zachęcające dużych odbiorców przemysłowych do oszczędzania energii przynoszą wymierne efekty.
Elektrownia jądrowa w Paksu wytwarza obecnie 230 MW energii zamiast 2000 MW. Jej moc ograniczono ze względu na niski poziom wody w Dunaju, wykorzystywanej do chłodzenia instalacji.