Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Wiadomo, dlaczego są różne objawy. Te osoby są narażone na śmierć przez COVID-19

7

Naukowcy ponownie zbadali, dlaczego mężczyźni częściej umierają na COVID-19 niż kobiety. Podjęli próbę ustalenia, czy ta korelacja może wiązać się z otyłością oraz innymi przewlekłymi dolegliwościami. Okazało się, że decydujące znaczenie mają receptory ACE2.

Pacjenci posiadający wiele receptorów ACE2 są bardziej narażeni na śmierć w wyniku COVID-19
Pacjenci posiadający wiele receptorów ACE2 są bardziej narażeni na śmierć w wyniku COVID-19 (Getty Images)

Jak podaje "Daily Mail", koronawirus infekuje organizm poprzez receptory ACE2. SARS-CoV-2 "przyłącza się" do zdrowych komórek i tak dochodzi do zachorowania na COVID-19. Z tego powodu im więcej dany pacjent posiada ACE2, tym bardziej jest narażony na zarażenie.

Koronawirus. Receptory ACE2 zwiększają ryzyko śmierci na COVID-19

Receptory ACE2 odpowiadają za ciśnienie krwi. Znajdują się w takich narządach i częściach organizmu jak mięsień sercowy, komórki krwi, wyściółka płuc i naczyń krwionośnych, płuca, nerki oraz jelita. To ma tłumaczyć, dlaczego u części pacjentów koronawirus objawiał się poprzez biegunkę i utratę smaku oraz węchu, a innych – kaszel i gorączkę.

Lekarze ze Szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku zbadali, u kogo najczęściej występują ACE2. Jak wynika z ich ustaleń, takie receptory w większym stopniu występują u starszych pacjentów. U osób cierpiących na choroby współistniejące, takie jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość i problemy z sercem, organizm wytwarza więcej ACE2.

Zobacz także: Zobacz też: Masowe groby w Brazylii. Dramatyczna sytuacja w związku z COVID-19

Otyłość to przewlekły stan zapalny, a jeśli już cierpisz na stan zapalny niskiego stopnia oraz zaburzenia układu oddechowego, masz poważny problem, gdy zaatakuje cię wirus – wyjaśnił prof. Sanjay Sharma w wywiadzie dla "Daily Mail".

Otyłość i nadwaga, choroby serca i problemy z ciśnieniem częściej występują u mężczyzn. Naukowcy uważają, że właśnie stąd bierze się dysproporcja między ilością zmarłych na COVID-19 mężczyzn i kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić