o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Wiadomo, dlaczego są różne objawy. Te osoby są narażone na śmierć przez COVID-19

6
Podziel się

Naukowcy ponownie zbadali, dlaczego mężczyźni częściej umierają na COVID-19 niż kobiety. Podjęli próbę ustalenia, czy ta korelacja może wiązać się z otyłością oraz innymi przewlekłymi dolegliwościami. Okazało się, że decydujące znaczenie mają receptory ACE2.

Pacjenci posiadający wiele receptorów ACE2 są bardziej narażeni na śmierć w wyniku COVID-19
Pacjenci posiadający wiele receptorów ACE2 są bardziej narażeni na śmierć w wyniku COVID-19 (Getty Images)
bECsLnDp

Jak podaje "Daily Mail", koronawirus infekuje organizm poprzez receptory ACE2. SARS-CoV-2 "przyłącza się" do zdrowych komórek i tak dochodzi do zachorowania na COVID-19. Z tego powodu im więcej dany pacjent posiada ACE2, tym bardziej jest narażony na zarażenie.

Koronawirus. Receptory ACE2 zwiększają ryzyko śmierci na COVID-19

Receptory ACE2 odpowiadają za ciśnienie krwi. Znajdują się w takich narządach i częściach organizmu jak mięsień sercowy, komórki krwi, wyściółka płuc i naczyń krwionośnych, płuca, nerki oraz jelita. To ma tłumaczyć, dlaczego u części pacjentów koronawirus objawiał się poprzez biegunkę i utratę smaku oraz węchu, a innych – kaszel i gorączkę.

bECsLnDr

Lekarze ze Szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku zbadali, u kogo najczęściej występują ACE2. Jak wynika z ich ustaleń, takie receptory w większym stopniu występują u starszych pacjentów. U osób cierpiących na choroby współistniejące, takie jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość i problemy z sercem, organizm wytwarza więcej ACE2.

Zobacz także: Zobacz też: Masowe groby w Brazylii. Dramatyczna sytuacja w związku z COVID-19

Otyłość to przewlekły stan zapalny, a jeśli już cierpisz na stan zapalny niskiego stopnia oraz zaburzenia układu oddechowego, masz poważny problem, gdy zaatakuje cię wirus – wyjaśnił prof. Sanjay Sharma w wywiadzie dla "Daily Mail".

bECsLnDx

Otyłość i nadwaga, choroby serca i problemy z ciśnieniem częściej występują u mężczyzn. Naukowcy uważają, że właśnie stąd bierze się dysproporcja między ilością zmarłych na COVID-19 mężczyzn i kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bECsLnDS
KOMENTARZE
(6)
laik
1 tyg. temu
Tyle mądrych ale jeszcze nikt nie zbadał z czego ta choroba powstała najpierw powinno się ustalić przyczynę a potem dobierać leki
tapaz
11 miesięcy temu
GENIUSZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!braaaVVO, tez na to wpadłem ze otyli nie dbajacy o zdrowie ludzie zyja krocej, tylko juz kiedys na studiach. Jestem naukowcem?
Mątwa
rok temu
Wniosek z tego, że osoby przyjmuje ACE- blokery (leki na nadciśnienie) powinny być bardziej odporne. Czy zostało ustalone, że takie leki nie/przyjmowały?
bECsLnDT
Kaprykos
rok temu
Za darmo i bez badań już dawno doszedłem do takich samych wniosków, spasieni i jadący na fastfoodach chorują częściej.... dziwne?
Michu4k
rok temu
Czytajcie takie bzdury to... Przecież to zastraszanie ludzi.
jANOSIK
rok temu
chyba jestem ślepy bo ja widzę więcej mutantów u płci przeciwnej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić