Aniela Siwek| 

Wielka Brytania otworzyła puby. Epidemia koronawirusa natychmiast się wzmogła

178

Współczynnik reprodukcji koronawirusa w Wielkiej Brytanii zaczął wzrastać zaraz po tym, jak zniesiono ograniczenia i ponownie otworzono puby i salony fryzjerskie. Obecnie współczynnik R wynosi już 1, co oznacza, że każdy chory zakaża jedną osobę.

Wielka Brytania otworzyła puby. Epidemia koronawirusa natychmiast się wzmogła
(Getty Images)

Współczynnik R to liczba, która pozwala oszacować, w jakim tempie rozwija się epidemia. Jeśli przykładowo wynosi 3, to oznacza, że jeden chory zaraża średnio 3 kolejne osoby. Aby epidemia mogła wygasnąć, liczba R musi być mniejsza niż 1.

W Wielkiej Brytanii do niedawna współczynnik reprodukcji wynosił 0,8-0,9. Od momentu zniesienia ograniczeń i ponownego otwarcia restauracji i pubów, zaczął wzrastać. Obecnie wynosi już 1.

Odnotowano także zwiększone tempo wzrostu zakażeń COVID-19 w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii. Z -5 proc przeszło do -1 proc. Epidemia może wygasnąć tylko jeśli tempo wzrostu jest mniejsze od zera.

Zobacz także: Nowy wirus świńskiej grypy. Chińscy naukowcy mocno zaniepokojeni

W Wielkiej Brytanii są znoszone kolejne ograniczenia. Obecnie otwarto na nowo puby, restauracje, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Wciąż obowiązuje dystans społeczny i zasłanianie ust oraz nosa w przestrzeni publicznej.

Premier Boris Johnson spotkał się za to dużą krytyką. W Wielkiej Brytanii wciąż przybywa po kilkaset przypadków dziennie. Łącznie odnotowano ich ponad 287 tys. w tym 44 tys. zgonów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić