aktualizacja 

Szczepionka na COVID-19 zatwierdzona w pierwszym kraju na świecie!

639

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Do użytku dopuszczono szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech.

Szczepionka na COVID-19 zatwierdzona w pierwszym kraju na świecie!
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadzi na rynek szczepionkę przeciwko COVID-19 (Getty Images)

Brytyjskie władze zatwierdziły dzisiaj szczepionkę Pfizer i BioNTech przeciwko COVID-19. Ma zostać udostępniona do użytku już w przyszłym tygodniu.

Wielka Brytania to pierwszy kraj, który wydał zgodę na wprowadzenie do użytku szczepionki przeciw COVID-19. Brytyjskie władze potwierdzają, że szczepionka jest bezpieczna dla organizmu, a jej skuteczność wynosi ok. 95 proc.

Szczepienia mają odbyć się w ciągu nadchodzących kilku dni. Pierwsi preparat dostaną ci, którzy są w grupie największego ryzyka. Mowa tu o osobach starszych oraz personelu medycznym. Zamówiono już 40 mln dawek szczepionki. To dość, aby zaszczepić 20 mln osób, ponieważ aby preparat działał, musi zostać wstrzyknięty dwukrotnie.

Zaraz po pierwszych 40 milionach ampułek ma dojechać kolejne 10. Mają być dostępne już dla szerszego grona, gdy preparat dostaną c Brytyjczycy, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie.

Choć preparat zostanie wprowadzony na rynek na dniach, brytyjskie władze apelują o zachowanie rozsądku. Wciąż konieczne będzie zachowanie odpowiedniego dystansu i zakrywanie ust i nosa. Program szczepień ma trwać kilka miesięcy.

Żadna inna szczepionka w historii nie została wprowadzona tak szybko. To, co zajmuje zazwyczaj 10 lat, tym razem udało się osiągnąć w 10 miesięcy. Szczepionka przeciwko COVID-19 to nadzieja na powrót do normalnego życia.

Zobacz także: Szczepionka na COVID bezpieczna? Ekspert: "Ja się zaszczepię"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić