Wielkanoc 2021. Jakie obostrzenia w kościołach? Są wytyczne

52

Koronawirus znajduje się w natarciu, co sprawia, że trzeba przestrzegać licznych zasad. Czy dodatkowe ograniczenia będą obowiązywać w trakcie świąt w kościołach? Są już wytyczne dla biskupów.

Wielkanoc 2021. Jakie obostrzenia w kościołach? Są wytyczne
Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc w kościołach? (Pixabay)

"Rzeczpospolita" podała, że zamknięcia kościołów na Wielkanoc raczej nie będzie. Pojawiają się głosy specjalistów, że takie rozwiązanie należałoby rozważyć. Sugerowała je m.in. dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Oferta uczestniczenia we mszach w telewizji jest tak bogata, że jeśli ktoś jest praktykujący i rozumie sytuację epidemiologiczną, to jemu taka forma komunikacji z Kościołem wystarczy - mówiła w Radio Zet.

Wielkanoc 2021. Ważne wytyczne dot. kościołów

Biskupi otrzymali już wytyczne przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP na podstawie zalecenia Watykanu. Jakie ograniczenia mają obowiązywać w kościołach?

W dokumencie podkreślono, że duchowni powinni zwracać uwagę na dozwoloną liczbę wiernych. Ponadto księża mają często dezynfekować dłonie.

KEP zaleca również, by w Wielki Czwartek zrezygnować z tradycyjnego obmycia nóg. W Wielki Piątek należy natomiast odpuścić całowanie krzyża przez wiernych i duchownych - to powinno być zarezerwowane tylko dla kapłana.

W przypadku procesji wierni powinni pozostać na swoich miejscach. Pochody należy ograniczyć tylko do asysty.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić