Lockdown w Wielkanoc. Watykan ogłasza zmiany

0

Uroczystości związane z Wielkanocą, które w tym roku pokrywają się z rocznicą śmierci Jana Pawła II będą obchodzone w Watykanie w nadzwyczajnych okolicznościach. Z powodu pandemii koronawirusa na placu św. Piotra będzie mógł przebywać papież Franciszek i ograniczona liczba wiernych.

Lockdown w Wielkanoc. Watykan ogłasza zmiany
Uroczystości związane z Wielkanocą, które w tym roku pokrywają się z rocznicą śmierci Jana Pawła II będą obchodzone w Watykanie inaczej niż zwykle. (Getty Images)

Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia spowodowały, że podobnie jak w zeszłym roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek odbędzie się na placu przed bazyliką watykańską, a nie w rzymskim Koloseum. W Wielki Piątek przypada także 16. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Ze względu na obowiązujący we Włoszech lockdown na placu św. Piotra może znajdować się ograniczona liczba wiernych, zgodnie z reżimem sanitarnym. O godzinie 21:37, gdy zmarł papież Jan Paweł II, będzie odbywać się tam Droga Krzyżowa pod przewodnictwem Franciszka.

W tym roku papież Franciszek zdecydował się przywrócić mszę Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, inaugurującą Triduum Paschalne. Jednak to nie papież odprawi mszę Wieczerzy Pańskiej, ale dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Po raz pierwszy Ojciec Święty nie odprawi tej mszy. Przyczyn nieobecności papieża jednak nie podano. Przed pandemią Franciszek zawsze odprawiał tę mszę poza Watykanem, w więzieniach, klinikach czy ośrodku dla uchodźców.

W Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień zostanie odprawiona uroczysta msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka. Wieczorem w Wielką Sobotę w bazylice Św. Piotra Ojciec Święty odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Z uwagi na obowiązującą godzinę policyjną we Włoszech, msza rozpocznie się wcześniej o 19.30 i potrwa do 21.30.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek będzie przewodniczyć mszy w bazylice, po czym w południe wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi. W drugi dzień Świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a więc bez udziału wiernych na placu.

Zobacz także: Franciszek o Iraku i koronawirusie. Szczere wyznania papieża
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić