Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

"Brawurowa" akcja na Śląsku. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia

132
Podziel się:

Pod koniec listopada 2020 roku na ternie Nadleśnictwa Siewierz (woj. śląskie) założono stado podstawowe raka błotnego. Lasy Państwowe już dziś świętują sukces - próbne odłowy potwierdziły, że gody przebiegły prawidłowo i z jaj wkrótce wyklują się tysiące małych raczków.

"Brawurowa" akcja na Śląsku. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia
Samica i jej jaja na odwłoku (Facebook, Lasy Państwowe)

Lasy Państwowe świętują. A okazja ku temu jest zacna - wkrótce na świat przyjdą tysiące mały raczków. Oznacza to, że plan przywrócenia do naturalnego środowiska raków błotnych się powiedzie!

Stado podstawowe tego gatunku zostało założone pod koniec listopada 2020 roku na terenie Nadleśnictwa Siewierz. Składało się ono z 18 samców i 24 samic. W poniedziałek 19 kwietnia zostały wykonane próbne odłowy mające na celu sprawdzenie, czy gody przebiegły pomyślnie. O wszystkim poinformowano za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Wykonane próbne odłowy potwierdziły, że grudniowe gody przebiegły wręcz brawurowo. Odłowione samice noszą jaja przyklejone do odwłoka. Muszą one zabezpieczać w ten sposób jaja przez okres 6 miesięcy - czytamy we wpisie na Facebooku Lasów Państwowych.

Rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania. Przypuszcza się, że od 24 samic wpuszczonych do zbiornika przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Siewierzu - na świat przyjdzie aż 3-4 tysiące małych raczków błotnych!

Nad całością projektu czuwa dr Witold Strużyński z SGGW w Warszawie. Stado podstawowe ma dać możliwość na przywrócenie do naturalnego środowiska raka błotnego nie tylko w Siewierzu, ale także w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(132)
No i
rok temu
fajnie
Jan
rok temu
dobra sprawa ,pożyteczna
ak001
rok temu
Fajnie by było, gdyby wrócił do nas rak szlachetny. Wydaje mi się, że to kwestia czystości wód.
Polak
rok temu
Bedzie co jeść :)
pzw
rok temu
oK.
hehe
rok temu
Wowwww.... i do tego trzeba mieć doktorat?
Papa Doc
rok temu
Super wiadomość w kółko tylko covid i covid
mmmmm
rok temu
I komu to potrzebne ???=????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Xxx
rok temu
Czemu teraz Kinga Rusin nic nie powie?
szczypie
rok temu
i bedą się zjadać nawzajem
Ojciec tadeus...
rok temu
jak można przyżadzać raka błotnego ?
Matka MEG
rok temu
Raki to moje dzieciństwo. W latah 1959-76 łapaliśmy raki na tzw. "kancerki" - było ich mnóstwo - w zwykłej czyściutkiej małej rzeczce Mogielance. Wszystko było cudne. Łąki z mnóstwem pięknych kwiatków, lasy, rzeczki, czyste powietrze, czajki... Ile razy jestem na cmentarzu u mojej Babci i Dziadka jadę na tę maleńką działeczkę, na której stał domek. Tam spędzałam wakacje. Teraz domku już nie ma, działka nie należy do mojej rodziny ale ja tam siadam, wspominam, czasem popłaczę, nabieram sił do życia i wiem, że miałam tam niezwykłe dzieciństwo. RAKI były jego częścią...
zielony
rok temu
u nas w stawie też były raki ale je zjedli
gucio
rok temu
mnożą się jak towarzysze z pis , również egzystujący w szlamie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić