o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Wielkie odkrycie w Meksyku. To prawdziwa bestia

55
Podziel się

Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) poinformował w czwartek o fenomenalnym odkryciu. Okazuje się, że zespół paleontologów z Meksyku zidentyfikował nowy gatunek dinozaura.

Wielkie odkrycie w Meksyku. To prawdziwa bestia
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bEriSKwR

Sensacyjne wieści z Meksyku. Zespół paleontologów zidentyfikował nowy gatunek dinozaura. A wszystko dlatego, że prawie 10 lat temu znaleziono jego szczątki sprzed 72 milionów lat.

A wszystko zaczęło się od... ogona. Odkrycia dokonano w 2013 roku w północno-środkowo-meksykańskim stanie Coahuila, słynącego również z innych odkryć.

bEriSKwT
Po odzyskaniu ogona kontynuowaliśmy kopanie poniżej miejsca, w którym się znajdował. Zaskoczeniem było to, że zaczęliśmy znajdować kości, takie jak kość udowa, łopatka i inne elementy” - powiedział Alejandro Ramírez, naukowiec zaangażowany w badania.

Później naukowcom udało się zebrać, oczyścić i przeanalizować inne fragmenty kości z przedniej części ciała dinozaura. Paleontolodzy odkryli grzebień o długości 1,32 metra.

Dodatkowo reszta szczątek to inne części czaszki: dolna i górna szczęka, podniebienie, a nawet część zwaną neurokranium, w której mieści się mózg. Po tym, jak udało się zrekonstruować 80% jego czaszki, stwierdzono, że należy on do rodziny dinozaurów grzebieniastych.

bEriSKwZ

Nowy gatunek został nazwany Tlatolophus galorum. Tlatolophus to mieszanka dwóch słów, łącząca termin z rdzennego meksykańskiego języka nahuatl, który oznacza „słowo”, z greckim terminem oznaczającym „grzebień”. Galorum odnosi się do osób związanych z badaniami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEriSKxu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
Maxplus
2 miesiące temu
Jak to możliwe że w Meksyku można znaleźć całe szkielety dinozaurów przecież tam uderzyła ogromna asteroida i powinno wszystko wypracować chyba że ta asteroida nie była taka wielka jak wszyscy piszą
inteligencjaP...
3 miesiące temu
A wszystko dlatego, że prawie 10 lat temu znaleziono jego szczątki sprzed 72 milionów lat.-widać slady od kamieni jak ludzie rzucali w nich.
Jarosław
3 miesiące temu
To jaki bóg stworzył tę zwierzęta 72mln lat temu? Skoro go jeszcze wtedy nie było.
bEriSKxv
Tu i teraz
3 miesiące temu
a myślałem że odkopali przodka Kaczyńskiego ?
Edi
3 miesiące temu
Ponownie wypociny pisał ignorant i nieuk. Szczęka jest jedna. Nie ma jak napisano - górnej i dolnej szczęki. Smutne, kiedyś za „pióro” łapali łebscy redaktorzy, obecnie chyba dla oszczędności pieniędzy na wynagrodzenia w klawiaturę stukają przedszkolacy.
Heniek
3 miesiące temu
WHO to od niego jest covid a nie od nie od nietoperza!
matt
3 miesiące temu
a u nas w Polsce mam dinozaura z poprzedniej epoki który nie chce wyginać ,
Andrzej
3 miesiące temu
Jak to?Tu mówi się o milionach lat a w książce zwanej Biblią napisali,że świat powstał 6.5 tysięcy lat temu.
USA
3 miesiące temu
Dali by wreszcie biednemu dinozaurowi swiety spokoj !!!!!!!!!!!!!!!!
Szczepan
3 miesiące temu
Przetestowali go na Covida i był pozytywny. Paleontolodzy teraz na kwarantannie.
xyz
3 miesiące temu
Denver dinożarł :)
AAA
3 miesiące temu
"Po odzyskaniu ogona kontynuowaliśmy kopanie poniżej miejsca, w którym się znajdował. Zaskoczeniem było to, że zaczęliśmy znajdować kości, takie jak kość udowa, łopatka i inne elementy” - powiedział Alejandro Ramírez, naukowiec zaangażowany w badania". No faktycznie wielkie zaskoczenie. Do tej pory sądzili zapewne, że przypadkowo zgubił ogon i poszedł sobie dalej...
Ona40
3 miesiące temu
Odkryli w 2013r i dopiero teraz piszecie o tym
bEriSKxn
Pol
3 miesiące temu
Bestia? Wy jeszcze nie widzieliście mojej żony.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić