Wilki coraz większym problemem. "Wchodzą do obór"

268

Populacja wilków w Kujawsko-Pomorskiem zwiększa się, a na Warmii i Mazurach mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Drapieżniki coraz częściej pokazują się w pobliżu domostw, atakują zwierzęta hodowlane. Na niepokojącą sytuację zareagował Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Wilki coraz większym problemem. "Wchodzą do obór"
Populacje wilków w Polsce zwiększają się. Zdj. ilustracyjne (YouTube)

W ostatnim czasie wilki widziano w m.in. Dolinie Dolnej Wisły w woj. kujawsko-pomorskim. Gospodarze skarżą się, bo drapieżniki pojawiają się blisko osad, coraz częściej zdarzają się też ataki na zwierzęta hodowlane. Wilki zagryzły już w tym regionie kilka owiec.

Wilki niepokoją hodowców

Jak w rozmowie z "Gazetą Pomorską" przekazał dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą Jarosław Pająkowski, w pobliskich Borach Tucholskich żyje od pięciu do siedmiu watah. Młode osobniki, nazywane luzakami, opuszczają rodzinne stada i polują samotnie. To właśnie one widywane są przy domostwach.

Rolnicy niepokoją się o swoje hodowle, boją się zostawiać na pastwiskach pojedyncze zwierzęta. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na Warmii i Mazurach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: O tym muszą wiedzieć wszyscy, jadący w Tatry. "Grożą za to srogie mandaty"
Wchodzą do obór i zagryzają najsłabsze sztuki – alarmują tamtejsi gospodarze, przytaczani przez "Gazetę Pomorską".

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza złożyła już wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska m.in. o kontrolę populacji wilka i zmianę sposobu jego ochrony ze ścisłej na częściową.

W swoim najnowszym stanowisku resort przypomniał, że to odpowiednie zabezpieczenie jest podstawową formą ochrony dobytku przed wilkami. Zgodę na umyślne płoszenie czy ostatecznie zabicie wilka można dostać jedynie w przypadku zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego.

Jest reakcja GDOŚ

W ubiegłym miesiącu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wysłała pismo do gmin w całej Polsce. Mowa w nim o zwiększeniu liczebności wilka i częstszej ich styczności z ludźmi na terenach, na których wcześniej nie były widywane.

Z tego względu zdecydowano się na uproszczenie przepisów dotyczących zgłaszania zdarzeń z udziałem wilków.

W sytuacjach nagłych, w których obiektywnie nie można przeprowadzić standardowego postępowania administracyjnego w formie pisemnej, istnieje możliwość uzyskania decyzji ustnych. Mają one taką samą rangę prawną jak pisemne, a w sytuacjach pilnych, w tym w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, mogą być bardziej zasadne - przekazała GDOŚ.
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić