Wrócą kontrole na granicy polsko-niemieckiej? Minister zabrała głos

45

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser przekazała, że jest otwarta na możliwość czasowego wprowadzenia kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami. - Moim zdaniem jest to szansą na bardziej zdecydowaną walkę z przestępczością, jaką jest przemyt ludzi - przekazała w rozmowie z "Welt am Sonntag".

Wrócą kontrole na granicy polsko-niemieckiej? Minister zabrała głos
Granica polsko-niemiecka (Getty Images, Stadtratte)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Nancy Faeser zabrała głos na temat możliwości przywrócenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Okazuje się, że już poczyniono pewne kroki.

Znacznie zwiększyliśmy już obecność policji federalnej na granicy z Polską i z Czechami - zaznaczyła.

Później spostrzegła jeszcze, że "nie należy jednak spodziewać się, że osób ubiegających się o azyl nie będzie już przybywać od razu po wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy nie mają mieszkań. Tak tłumaczy się polityk PiS

W rozmowie z "Welt am Sonntag" wyjaśniła ponadto, że jeżeli dana osoba zwraca się o azyl na granicy, to konieczne jest rozpatrzenie wniosku w Niemczech. - Ochrona granic zewnętrznych UE pozostaje kluczowa, co osiągamy dzięki wspólnemu systemowi azylowemu - kontynuowała.

Niemiecka minister o kontrolach granicznych

Już w środę w Bundestagu Faeser przyznała, że "w celu zwalczania przemytników właściwym może być wprowadzenie krótkoterminowych, stacjonarnych kontroli granicznych - to absolutnie właściwe".

DPA przypomina, że ostatnio Faeser wielokrotnie odrzucała żądania polityków opozycyjnej Unii (CDU/CSU) ws. stacjonarnych kontroli granicznych. W piątkowym wywiadzie dla "Welt am Sonntag" podjęła jednak wątek kontroli na granicach z sąsiednimi krajami. Oceniała przy tej okazji, że ze Szwajcarią istnieje już "doskonała współpraca".

Funkcjonariusze policji federalnej, w ścisłej współpracy z policją szwajcarską, są w stanie również kontrolować tereny przygraniczne ze Szwajcarią, zapobiegając nielegalnym przekroczeniom granicy. Podobne rozwiązanie mogłoby działać na granicy z Czechami, przygotowania w tej sprawie już trwają - tłumaczyła.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić