Współpraca na linii Andrzej Duda - Donald Tusk? Polacy już wiedzą

36

Już za kilka tygodni powinien zostać utworzony nowy rząd. W jego skład mają wejść przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy. Czy wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda będzie kooperował z Donaldem Tuskiem, który ma być nowym premierem? Polacy zabrali głos w tej sprawie.

Współpraca na linii Andrzej Duda - Donald Tusk? Polacy już wiedzą
Andrzej Duda, Donald Tusk (PAP)

W ostatnich tygodniach w polskiej polityce dzieje się naprawdę dużo. Najpierw partie prezentowały programy wyborcze, a później wszyscy skupiali się na śledzeniu przebiegu wyborów parlamentarnych.

Krótko po nich stało się jasne, że najprawdopodobniej utworzony zostanie nowy rząd pod dowództwem Donalda Tuska. Partie, które chcą utworzyć koalicyjny rząd, zapowiadają wiele zmian. Chodzi o takie kwestie jak m.in. przywrócenie niezależności sądów czy też odblokowanie środków z Krajowego Programu Odbudowy.

Oczywiście do takich ruchów potrzebne są odpowiednie ustawy. O tym, czy wejdą one w życie, zdecyduje prezydent Andrzej Duda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mateusz Morawiecki stworzy rząd? "Jakaś farsa”

Czy Duda będzie współpracować z Donaldem Tuskiem, który ma zostać premierem? Takie pytanie zostało zadane w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu".

Aż 61 procent respondentów uważa, że nie ma na to najmniejszych szans. W badaniu wzięło udział w sumie 1014 dorosłych Polaków. Zostało ono wykonane metodą CAWI.

Współpracy nie będzie?

Do wyników sondażu w rozmowie z dziennikiem "Super Express" odniósł się politolog prof. Kazimierz Kik. - To pokłosie polaryzacji sceny politycznej, gdzie nie było współpracy między dwoma blokami politycznymi - zaznaczył.

Jestem jednak zdania, że jakaś współpraca na linii prezydent i rząd jednak będzie. Andrzej Duda myśli o swojej przyszłości politycznej, więc nie powinien blokować wszystkich działań rządu. Będziemy obserwowali pewną grę, w której prezydent będzie zabiegał o przychylność wielu środowisk, nie tylko wyborców PiS - dodał ekspert.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić