Wulkan Nevado del Ruiz wybuchnie? Przed laty zginęło 25 tysięcy ludzi

0

Wulkan Nevado del Ruiz w Kolumbii może wybuchnąć w przeciągu najbliższych kilku tygodni. W regionie ogłoszono pomarańczowy, czyli drugi najwyższy, alarm. W 1985 roku w wyniku erupcji zginęło 25 tysięcy osób. Wówczas zignorowana ostrzeżenia geologów.

Wulkan Nevado del Ruiz wybuchnie? Przed laty zginęło 25 tysięcy ludzi
Wulkan ponownie wybuchnie? (Twitter)

Kolumbijska Służba Geologiczna (SGC) odnotowała wzrost aktywności sejsmicznej w okolicy wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii. Z krateru regularnie wydobywają się opary. Ogłoszono pomarańczowy stopień alarmu przed erupcją.

Po wybuchu wulkanu miasto zniknęło z mapy

Poprzedni wybuch wulkanu z 1985 roku zakończył się ogromną tragedią, która pochłonęła życie 25 tys. osób. Fala błota, pyłu i skał spłynęła na miasto Armero, całkowicie je niszcząc.

Ogromnych strat i bezsensownej śmierci tysięcy ludzi można było uniknąć. Geolodzy na kilka tygodni przed erupcją ostrzegali, że wulkan wybuchnie. Wydano kilka ostrzeżeń, które początkowo wzięto na poważnie. Kiedy po czasie wciąż nic się nie działo lokalne władze przekonały mieszkańców, że nic się nie dzieje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lew rzucił się na bawoła. Polowanie tuż obok turystów


To jest ważne "lustro" dla rządu, który powinien podjąć inne środki zapobiegawcze niż te obecne - przekazał agencji Reutera Libanier Morales, jeden z ocalałych.


Pomimo zagrożenia erupcją znaleźli się mieszkańcy, którzy odmówili ewakuacji. Obawiają się, że ich dobytek zostanie rozgrabiony. Część tych osób, to ocaleni z erupcji z 1985 roku.

Na obszarze zagrożonym mieszka 57 tysięcy osób. Ogłoszenie alarmu w okolicy uderzyło w gospodarkę oraz sektor turystyczny. Wiele firm się wycofuje, a wycieczki są odwoływane ze względu na potencjalne zagrożenie.

Ludzie boją się przyjeżdżać. Czekaliśmy na Wielkanoc, która jest dobrym sezonem, ale mieliśmy dużo strat, bo wszystko zostało zamknięte - powiedział James Buitrago, właściciel restauracji w miejscowości Murillo, niedaleko Nevado del Ruiz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić