o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Ostatnia szansa, by złożyć wniosek

4
Podziel się

Wtorek 23 czerwca to ostatni dzień na to, aby złożyć odpowiedni wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Dotyczy to osób, które w wyborach prezydenckich będą chciały zagłosować w gminie poza swoim miejscem zameldowania.

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Ostatnia szansa, by złożyć wniosek
Dziś mija termin zgłaszania wniosków do głosowania poza miejscem meldunku (Getty Images, Beata Zawrzel)
bDXWTEpx

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Zasadniczo, głosy należy oddawać w gminie, w której zameldowana jest dana osoba. Istnieją od tego oczywiście wyjątki, jednak musimy pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności.

Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób, które z różnych przyczyn mieszkają daleko od miejsca swojego zameldowania. Obejmuje to głównie osoby, które wynajmują mieszkania ze względu np. na studia w innym mieście. Czerwcowy termin wyborów powoduje także, że wielu z nas może przebywać wtedy na urlopie wakacyjnym.

bDXWTEpz

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Jeżeli chcemy oddać swój głos w gminie, w której nie jesteśmy zameldowani, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Jest na to jednak już ostatni dzwonek, ponieważ termin mija dzisiaj, a więc we wtorek 23 czerwca.

Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet - konieczne jest wtedy jednak posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.

bDXWTEpF

Zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania można odbierać do piątku 26 czerwca. Należy pamiętać jednak o tym, że nie jest to uzyskanie alternatywnego miejsca do głosowania. Jeżeli otrzymamy takie zaświadczenie, jesteśmy również skreślani z listy wyborców w miejscu zameldowania. Zgubienie zaświadczenie powoduje brak możliwości oddania głosu w wyborach prezydenckich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXWTEqa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
mela
10 miesięcy temu
składałam na czas i nie zostałam dopisana do spisu wyborców
Odbiorca
11 miesięcy temu
Koperty już byly!
Listonosz
11 miesięcy temu
Jeszcze wam mało papieru? Co z kopertami?
bDXWTEqb
Godzilla
11 miesięcy temu
Szansa dla szympansa!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić