Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Ostatnia szansa, by złożyć wniosek

4

Wtorek 23 czerwca to ostatni dzień na to, aby złożyć odpowiedni wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Dotyczy to osób, które w wyborach prezydenckich będą chciały zagłosować w gminie poza swoim miejscem zameldowania.

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Ostatnia szansa, by złożyć wniosek
Dziś mija termin zgłaszania wniosków do głosowania poza miejscem meldunku (Getty Images, Beata Zawrzel)

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Zasadniczo, głosy należy oddawać w gminie, w której zameldowana jest dana osoba. Istnieją od tego oczywiście wyjątki, jednak musimy pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności.

Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób, które z różnych przyczyn mieszkają daleko od miejsca swojego zameldowania. Obejmuje to głównie osoby, które wynajmują mieszkania ze względu np. na studia w innym mieście. Czerwcowy termin wyborów powoduje także, że wielu z nas może przebywać wtedy na urlopie wakacyjnym.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Jeżeli chcemy oddać swój głos w gminie, w której nie jesteśmy zameldowani, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Jest na to jednak już ostatni dzwonek, ponieważ termin mija dzisiaj, a więc we wtorek 23 czerwca.

Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet - konieczne jest wtedy jednak posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.

Zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania można odbierać do piątku 26 czerwca. Należy pamiętać jednak o tym, że nie jest to uzyskanie alternatywnego miejsca do głosowania. Jeżeli otrzymamy takie zaświadczenie, jesteśmy również skreślani z listy wyborców w miejscu zameldowania. Zgubienie zaświadczenie powoduje brak możliwości oddania głosu w wyborach prezydenckich.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić