Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Wybory 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

0

Kto może głosować poza miejscem zamieszkania w II turze wyborów 2020? Jakich formalności należy dopełnić i do kiedy jest na to czas? Przypominamy najważniejsze informacje przed głosowaniem, które odbędzie się 12 lipca.

Wybory 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Jak głosować poza miejscem zamieszkania? (PAP, Łukasz Gągulski)

Wybory 2020. Co zrobić, by głosować poza miejscem zamieszkania?

Wyjeżdżasz na wakacje albo masz pilną delegację i nie będzie cię w domu w niedzielę 12 lipca, gdy odbędzie się II tura wyborów 2020? Aby zagłosować poza miejscem zamieszkania, możesz jeszcze uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wybory 2020. Jak zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania?

Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać tylko w urzędzie gminy, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Odebrać je musimy osobiście, ewentualnie upoważniając do tego zaufaną osobę. Mamy na to czas do piątku 10 lipca.

Zaświadczenie o prawie do głosowania uprawnia nas do głosowania w wyborach 2020 poza miejscem zamieszkania. Mając zaświadcznie, możemy głosować zarówno w kraju, jak i za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

Musimy jednak uważać, by nie zgubić zaświadczenia. Jeśli je stracimy, nie zagłosujemy już nigdzie w wyborach 2020. Urząd gminy nie wyda nam kolejny raz zaświadczenie o prawie do głosowania, a w gminie, gdzie byliśmy w spisie wyborców, zostaliśmy z niego wykreśleni w momencie, gdy wydano nam zaświadczenie.

Jeśli ktoś już odebrał zaświadczenie o prawie do głosowania przed I turą wyborów 2020, teraz nie musi już go pobierać po raz kolejny. Przed I turą dostał bowiem 2 egzemplarze, z których 1 uprawnia do głosowania poza miejscem zamieszkania w II turze wyborów 2020.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić