Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Jakie obietnice wyborcze składa Andrzej Duda przed drugą turą?

19

Poznaliśmy oficjalne wyniki głosowania pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020. Żaden z kandydatów nie otrzymał wymaganej większości głosów, dlatego czeka nas starcie w drugiej turze. W niej, powalczą Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

Wybory 2020. Jakie obietnice wyborcze składa Andrzej Duda przed drugą turą?
Jakie obietnice wyborcze zapewnia Andrzej Duda przed II turą? (PAP, Adam Warżawa)

PKW we wtorek rano opublikowała oficjalne wyniki głosowania w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Wygrał Andrzej Duda z 43,5 proc. poparcia, natomiast drugie miejsce przypadło kandydatowi Koalicji Obywatelskiej, Rafałowi Trzaskowskiemu (30,46 proc. głosów).

Politycy zmierzą się w drugiej turze głosowania, która odbędzie się 12 lipca. Najbardziej kluczowe dla ostatecznego wyniku będą głosy tych osób, które w pierwszej turze głosowały na kogoś z poza wymienionej dwójki. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jakie obietnice wyborcze składają kandydaci. O Rafale Trzaskowskim pisaliśmy już tutaj, teraz przyszedł czas na Andrzeja Dudę.

Wybory 2020. Obietnice Andrzeja Dudy

Swój pełen program wyborczy Andrzej Duda ogłosił 1 maja. Jego podstawą są liczne świadczenia socjalne, które zostały już wprowadzone (utrzymanie ich) oraz utworzenie nowych. W pierwszym przypadku chodzi głównie o 500+ oraz trzynastą emeryturę. W drugim, o dodatek solidarnościowy oraz bon turystyczny.

Jednym z planów Dudy jest także wprowadzenie emerytur stażowych (uzależnionych od stażu pracy, a nie od wieku). Obecny prezydent chciałby także poświęcić sporo funduszy na leczenie chorób rzadkich oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Nowa obietnica Dudy. 400 złotych dla strażaków

Swoją nową obietnicę, Andrzej Duda przedstawił już podczas wieczoru wyborczego. Dotyczyła ona dodatkowych emerytur dla strażaków z OSP. Według szacunków przedstawionych przez prezydenta, jest ich w Polsce około 700 tysięcy. Ci najbardziej doświadczeni mogliby liczyć na dodatek w wysokości nawet 400 złotych.

Czas jest, żeby rozwijająca się Polska pomyślała o jakimś świadczeniu emerytalnym dla tych, co lata przesłużyli w Ochotniczej Straży Pożarnej. Po cichu mi o tym mówią na dziesiątkach, setkach spotkań, które odbywam z rodakami w całej Polsce - powiedział Duda.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić