Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Nowy sondaż prezydencki. Duda czy Trzaskowski? Na kogo zagłosują wyborcy przegranych kandydatów?

84

Druga tura wyborów prezydenckich zbliża się wielkimi krokami. O końcowym zwycięstwie jednego z kandydatów może zdecydować to, na kogo zagłosują wyborcy polityków, którzy odpadli w pierwszej turze. Co mówią na ten temat dane sondażowe?

Wybory 2020. Nowy sondaż prezydencki. Duda czy Trzaskowski? Na kogo zagłosują wyborcy przegranych kandydatów?
Na kogo będą głosować wyborcy przegranych kandydatów? (PAP, ABAKA)

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Po osiągnięciu najlepszych wyników w pierwszej turze (28 czerwca), znaleźli się w niej Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

Politycy walczą teraz o głosy tych wyborców, których kandydaci nie znaleźli się w drugiej turze. Z wyników pierwszego głosowania wynika, że kluczowe okażą się głosy wyborców Szymonia Hołowni (13,87 proc. poparcia) oraz Krzysztofa Bosaka (6,78 proc. poparcia).

Wybory 2020. Komu przekażą swoje poparcie wyborcy?

Szymon Hołownia 1 lipca publicznie przekazał swoje poparcie Rafałowi Trzaskowskiemu. I choć nie zrobił tego w sposób bezpośredni to przyznał, że w drugiej turze głosuje "przeciwko Andrzejowi Dudzie". Podobnie zrobią jego wyborcy, z których aż 72 proc. odda głos na Trzaskowskiego, a tylko 9 proc. na Dudę - wynika z sondażu Social Changes dla portalu "wPolityce". Taki sam stosunek głosów rozkłada się wśród wyborców Roberta Biedronia. Kandydat KO ma także dużą przewagę u popierających Władysława Kosiniaka-Kamysza (59 proc. - 21 proc.).

Dość zaskakująco wyglądają wyniki sondażu przeprowadzonego na elektoracie Krzysztofa Bosaka. Przede wszystkim w oczy rzuca się statystyka mówiąca o tym, że aż 26 proc. z nich w ogóle nie ma zamiaru wziąć udziału w głosowaniu. Ci, którzy zagłosują w drugiej turze, zrobią to w 38 proc. na Andrzeja Dudę, a w 28 proc. na Rafała Trzaskowskiego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić