oprac. Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Wybory prezydenckie 2020. PKW tłumaczy: To niedopuszczalne

2

Komisje wyborcze nie mogą wprowadzać żadnych dodatkowych zasad bezpieczeństwa podczas trwania głosowania w wyborach prezydenckich 2020. Tak wynika z informacji przekazanych podczas konferencji PKW.

Wybory prezydenckie 2020. PKW tłumaczy: To niedopuszczalne
Członkowie komisji wyborczej nie mogą wprowadzac żadnych nowych zasad sanitarnych (Getty Images)

W Polsce 28 czerwca trwają wybory prezydenckie 2020. Od godziny 7:00 rano czynne są lokale wyborcze. Z uwagi na pandemię koronawirusa, głosowanie na prezydenta odbywa się w reżimie sanitarnym.

W ramach studia wyborczego Państwowej Komisji Wyborczej, o godzinie 10:00 odbyła się pierwsza konferencja prasowa. Szef PKW Sylwester Marciniak odniósł się m.in. do głosowania w nowych warunkach, tzn. w maseczkach, z zachowaniem odstępu od siebie itd., co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Kolejne ograniczenia są niedopuszczalne. Wybory 2020

Sylwester Marciniak, szef PKW zauważył, że głosowanie w wyborach 2020 trwa znacznie dłużej niż w poprzednich latach. Wszystko przez konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa.

Dodatł także, że komisja wyborcza nie może wprowadzać żadnych dodatkowych rygorów. "Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń sanitarnych, niż wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Przestrzeganie rygoru sanitarnego jest niezbędne, ale środki ostrożności nie mogą iść zbyt daleko" - mówił podczas konferencji Sylwester Marciniak, szef PKW.

Zasady głosowania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

  • w lokalu wyborczym może w tym samym czasie przybywać nie więcej niż jedna osoba na 4 m2 (z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych i międzynarodowych i gospodarza lokalu),
  • czekając w kolejce, należy zachować odstęp 1,5 m,
  • wyborcy i członkowie komisji wyborczej muszą mieć zasłonięte usta i nos,
  • wyborcy najlepiej jeśli mają własny długopis.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić