Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Wybory 2020. Poradnik wyborczy. Jak oddać ważny głos? Jak prawidłowo głosować?

7

28 czerwca to data wyborów prezydenckich 2020. Polacy ruszą do urn, by oddać głos na swoich faworytów. Jak zrobić to w sposób prawidłowy? Jakich błędów unikać?

Wybory 2020. Poradnik wyborczy. Jak oddać ważny głos? Jak prawidłowo głosować?
Jak poprawnie oddać głos w wyborach prezydenckich 2020? (Getty Images)

Przy okazji każdych wyborów pojawia się wiele głosów, które są uznawane za nieważne. Trudno stwierdzić, z czego to wynika. Być może z niewiedzy, a być może z tego, że niektórzy po prostu nawet nie chcą głosować w sposób poprawny i robią sobie żarty.

Przed wyborami prezydenckimi 2020 warto przypomnieć, jak poprawnie oddać głos. W związku z tym, że wciąż mamy epidemię koronawirusa, trzeba pamiętać o środkach ostrożności - zachowywaniu odstępu, zakrywaniu ust i nosa, a także stosowaniu się do zaleceń służb.

Oczywiście w lokalu zostaniesz poproszona/-y o dokument tożsamości ze zdjęciem. To może być dowód osobisty lub paszport. Na chwilę trzeba odchylić maseczkę, by możliwa była identyfikacja. Jeżeli jesteś w spisie wyborców, otrzymasz kartę do głosowania. Jej odbiór trzeba potwierdzić własnoręcznym podpisem.

Zobacz także: Wybory Prezydenta RP 2020 - "Jak oddać głos w wyborach Prezydenta?"

Wybory prezydenckie 2020. Jakich błędów unikać podczas głosowania?

Po odbiorze karty należy sprawdzić, czy posiada ona pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Powinna mieć również odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Na dole karty zostaną zamieszczone informacje, jak oddać głos.

Na karcie podane zostaną nazwiska wszystkich kandydatów na prezydenta RP. Przy nazwisku wybranego kandydata należy postawić X. Muszą to być co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Jakich błędów się wystrzegać? Jeżeli postawisz znak X przy więcej niż jednym nazwisku, głos będzie nieważny, podobnie jak i wtedy, gdy nie postawisz X wcale. Oczywiście na karcie nie wolno niczego dopisywać. Po postawieniu jednego znaku X należy wrzucić naszą kartę do urny.

Czytaj także: 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić