Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski atakuje Zbigniewa Ziobrę

382

Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich zapowiedział, że jeśli wygra, powoła "niezależnego prokuratora generalnego". Jednocześnie zaatakował ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i zarzucił mu, że "używa prokuratury do celów politycznych".

Rafał Trzaskowski uderza w ministra Zbigniewa Ziobrę
Rafał Trzaskowski uderza w ministra Zbigniewa Ziobrę ( PAP)

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że gdy wygra wybory, powoła "niezależnego prokuratura generalnego". Podkreślił, że prokuratura musi być "silna i niezależna" i zarzucił Zbigniewowi Ziobrze, że używa jej "do celów politycznych".

Nie może być takiej sytuacji jak dzisiaj, że prokuratura zajmuje się tylko i wyłącznie gnębieniem ludzi, a nie wyjaśnianiem najważniejszych przestępstw. Nie może być tak, że Zbigniew Ziobro używa prokuratury do celów politycznych - zaznaczył na konferencji Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski chce, by prezydent RP miał nowe uprawnienia

Kandydat KO zapowiedział również, że chce powołać Rzecznika Kontroli Państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Podkreślił, że prezydent "musi mieć instrumenty do tego, żeby kontrolować służby specjalne".

Dzisiaj służby specjalne są słabe i używane jako oręż do walki politycznej przez ministra Mariusza Kamińskiego. W silnym państwie służby specjalne muszą być niezależne i nadzorowane przez kogoś, kto chce wyjaśniać rzeczywistość - powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski uważa również, że prezydent powinien powoływać prezesa Prokuratorii Generalnej. Powiedział, że ta instytucja powinna mieć rozszerzone kompetencje, by "badać celowość wydatków spółek Skarbu Państwa i kontrolować, w jaki sposób są obsadzane".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić