Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Wybory w USA. Przeliczyli głosy ponownie. Taka sytuacja nie miała miejsca od 28 lat

875

W stanie Georgia zakończono audyt głosów w wyborach prezydenckich. Oficjalnie zwycięzcą został Joe Biden. To pierwszy Demokrata, który wygrał w Georgii od 28 lat.

Wybory w USA. Przeliczyli głosy ponownie. Taka sytuacja nie miała miejsca od 28 lat
Joe Biden wygrał wybory w Georgii (Getty Images)

Joe Biden pokonał Donalda Trumpa w Georgii przewagą 12 284 głosów. Tym samym zdobył 16 głosów elektorskich. Łącznie ma ich 306, a jego rywal 232.

Podczas ponownego przeliczania głosów w Georgii odnaleziono kilka tysięcy kart wyborczych, których wcześniej nie uwzględniano. Wśród nich większość była oddana na Donalda Trumpa. Tym samym przewaga Bidena była niższa, niż podawano wcześniej.

Joe Biden pierwszym Demokratą od 28 lat, który wygrał wybory w Georgii

Georgia uznawana była za twierdzę Republikanów. Biden jest pierwszym Demokratą od 28 lat, który wygrał wybory w tym stanie. Ostatni raz udało to się Billowi Clintonowi w 1992 r.

Joe Biden obejmie urząd w styczniu jako 46. prezydent USA. Jednak Donald Trump dalej nie może pogodzić się z porażką. Utrzymuje, że w czasie wyborów dochodziło do nieprawidłowości i składa skargi sądowe.

Kwestionowanie przez przywódcę USA Donalda Trumpa wyników amerykańskich wyborów prezydenckich jest całkowicie nieodpowiedzialne - stwierdził Joe Biden.

Zobacz także: Joe Biden prezydentem. Zobacz nagranie z amerykańskich ulic

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić