aktualizacja 

Koronawirus. Joe Biden nie ma złudzeń. Jego słowa wzbudzają niepokój

395

Przyszły prezydent USA Joe Biden wystosował w poniedziałek pilny apel do Demokratów i Republikanów, aby odłożyli na bok polityczne różnice i osiągnęli porozumienie w sprawie ustawy o pomocy w kwestii epidemii koronawirusa, gdyż Amerykę czekają ciężkie miesiące z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń.

Koronawirus. Joe Biden nie ma złudzeń. Jego słowa wzbudzają niepokój
Joe Biden już teraz chce przejąc walkę z pandemią. (PAP)

Joe Biden powiedział w poniedziałek, że Amerykanie oczekują, aby wybrani urzędnicy z obu partii "współpracowali" i "dostarczali wyników", które pomogą w walce z pandemią. Biden wezwał Kongres do "zebrania się i przyjęcia pakietu pomocy w leczeniu COVID-19" jak np. Heroes Act - pakiet 3 bilionów dolarów przyjęty przez Izbę w maju.

Biden podkreślił potrzebę udzielenia pomocy federalnej przez Kongres władzom stanowym i lokalnym, z których wiele boryka się z problemami finansowymi z powodu kryzysu związanego z pandemią.

Nie mogę tego zrozumieć, że prezydent nadal gra w golfa i nic z tym nie robi. Co on robi? - powiedział prezydent elekt.

Podczas gdy Joe Biden pochwalił wysiłki Moderna i Pfizer, które ogłosiły w zeszłym tygodniu, że testy sugerują, iż szczepionka przeciwko koronawirusowi jest w 90 proc. skuteczna, powtórzył swoje wezwanie do Amerykanów, aby przestrzegali wytycznych dotyczących zachowania dystansu i noszenia maseczek.

Wchodzimy w "bardzo ciemną zimę". Sytuacja stanie się bardzo trudna zanim to wszystko pokonamy - powiedział Biden.

Kilka dni po tym, jak przewidywano, że kandydat Demokratów zostanie zwycięzcą wyborów prezydenckich, Biden ogłosił powołanie rady doradczej COVID-19 złożonej z lekarzy i naukowców, którzy stworzą plan walki z pandemią po objęciu urzędu przez jego administrację.

Jednak Biden tłumaczy, że jego zespół potrzebuje dostępu do planów administracji Trumpa dotyczących dystrybucji szczepionki na koronawirusa, którą nazwał "ogromnym przedsięwzięciem", aby mógł się w pełni przygotować na walkę z pandemią po objęciu urzędu.

Jeśli przyszła administracja nie będzie współpracować z administracją Trumpa więcej ludzi może umrzeć - ostrzega Biden.
Jeśli musimy czekać aż do 20 stycznia, aby rozpocząć planowanie, powoduje to opóźnienie o ponad miesiąc, półtora miesiąca. Dlatego ważna jest koordynacja teraz, teraz lub tak szybko, jak to możliwe - apelował Joe Biden.

Podczas gdy prezydent elekt posuwa się naprzód z przejęciem władzy w Białym Domu, Donald Trump wciąż jeszcze nie przyznał się do porażki w tegorocznych wyborach. Jednocześnie Administracja Usług Ogólnych nie ustaliła jeszcze Bidena jako prawdopodobnego zwycięzcy, umożliwiając jego zespołowi dostęp do funduszy federalnych, zasobów i personelu agencji.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych potwierdzono łącznie 11 037 061 przypadków zachorowań na koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 przekroczyła 247 tys. osób.

Zobacz także: Wybory w USA. Prof. Dudek: "Rząd PiS postawił całą politykę zagraniczną na jedną kartę"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić