Wybudziła się ze snu zimowego. Po latach w cyrku niedźwiedzica cieszy się wolnością w Alpach

3

"Najbardziej samotny niedźwiedź świata" obudził się właśnie z pierwszego zimowego snu swoim w nowym alpejskim raju. Zwierzę całe dotychczasowe życie spędziło w klatce w ukraińskim cyrku. Teraz cieszy się wolnością w pięknych górach. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Wybudziła się ze snu zimowego. Po latach w cyrku niedźwiedzica cieszy się wolnością w Alpach
Jambolina po latach wykorzystywania przez ludzi wreszcie cieszy się wolnością (Arosa Bärenland)

12-letnia Jambolina została uratowana przez organizację praw zwierząt "Four Paws" z Ukrainy, gdzie występowała w cyrku. Po latach tortur i zmuszania do występów niedźwiedź w końcu może swobodnie wędrować po Alpach Szwajcarskich. Jej nowym domem został rezerwat Arosa Bear Land w paśmie górskim Arosa.

Niedźwiedź cyrkowy cieszy się wolnością w Alpach

Po latach okrutnego traktowania przez ludzi Jambolina była zdenerwowana i przestraszona, kiedy została wypuszczona na woloność. Początkowo zachowywała się niezwykle ostrożnie, gdy zdała sobie sprawę, że na zewnątrz jej zagrody jest otwarta przestrzeń.

Spodziewaliśmy się takiego zachowania i jest ono całkowicie naturalne. Sceptycyzm to ważna strategia przetrwania dla zwierząt i ludzi - powiedział dyrektor naukowy Arosa Bear Land, dr Hans Schmid, cytowany przez "Daily Mail"

Po zrobieniu kilku niepewnych kroków i powąchaniu otoczenia Jambolina skierowała się w stronę stawu i wzięła długą kąpiel. Opiekunowie zwierząt opisują ją jako odważną i sprytną: "Nie jesteśmy zaskoczeni zachowaniem Jamboliny i jesteśmy bardzo zadowoleni, że po krótkim czasie udało jej się odnaleźć na wolności" - powiedzieli.

Pierwsze kroki Jamboliny na świeżym powietrzu były z zapartym tchem obserwowane przez wielu gości i kierownictwo "Four Paws". Dr Hans Schmid wyjaśnił, że opiekunowie planują przedstawić Jambolinę dwóm innym niedźwiedziom, które również zostały uratowane i są pod opieką w placówce.

Takie chwile przyprawiają mnie o gęsią skórkę i po prostu niesamowicie pięknie jest zobaczyć, jak możemy dać niedźwiedziom nowe życie - powiedziała menadżerka "Four Paws" Alexandra Mandoki

Jambolina była wykorzystywana jako niedźwiedź cyrkowy, odkąd została wykupiona przez prywatną osobę zaledwie kilka tygodni po urodzeniu w styczniu 2009 rok z Zoo w Jałcie na Krymie. Posiadanie niedźwiedzi przez prywatne osoby na Ukrainie jest legalne, o ile nie są one chwytane na wolności i są młodymi niedźwiedziami, które już wcześniej znajdowały się w niewoli.

Zobacz także: Wydra olbrzymia wróciła po 40 latach. Niezwykłe nagrania z Argentyny
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić