Karolina Woźniak| 

Wyciekł tajny raport nt. koronawirusa. BBC ujawnia jego treść

138

Stacja BBC poinformowała o "względnie najgorszym scenariuszu". Rządowy raport dotyczy nadchodzącej zimy i koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Według danych "umrzeć może nawet 85 tys. osób".

Wyciekł tajny raport nt. koronawirusa. BBC ujawnia jego treść
W rządowym raporcie dotyczącym koronawriusa oszacowano, że liczba zgonów może wynieść 85 tys. (Getty Images, Chris J Ratcliffe)

Do dokumentów dotarli dziennikarze programu BBC Newsnight. Raport miał zostać przygotowany przez grupę doradczą ds. kryzysowych SAGE. Celem jest pomoc publicznej służbie zdrowia i władzom lokalnym "w przygotowaniu się na nadchodzące zimowe miesiące", podaje WP.

Jednym z założeń jest otwarcie szkół. Innym jest system namierzania kontaktów osób zakażonych, który ma działać tylko w 40 proc. poza gospodarstwami domowymi zakażonych osób.

Przerażający raport dotyczący zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii

W raporcie znalazła się również informacja o tym, że do listopada zostaną wprowadzone działania, których celem będzie ograniczenie kontaktów "poza gospodarstwami domowymi do połowy ich normalnego poziomu sprzed marca 2020 roku". Ograniczenie miałoby obowiązywać do marca 2021 roku.

W dokumencie widnieje również informacja o tym, że od lipca 2020 roku do marca 2021 roku można się spodziewać takiej liczby zgonów, która wykracza poza normę. Mowa nawet o śmierci 85 tys. ludzi. Według danych w Anglii 81 tys. zgonów może być w spowodowane koronawirusem. Szacuje się, że w Szkocji liczba będzie niższa - mowa o 2600 zgonach, w Irlandii - 1600. Szacuje się również, że 27 tys. zgonów może wynikać z innych powodów.

W rządowym raporcie oszacowano również, ile osób może potrzebować hospitalizacji. Jak podaje WP, "szacunki są obarczone dużym marginesem błędu". Nie mniej aż 2,4 proc. zakażonych koronawirusem mogłoby zostać hospitalizowanych. 20,5 proc. osób trafiłoby na Oddział Intensywnej Terapii. 23,3 proc. pacjentów zmarłoby.

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda powrót do szkoły w czerwonej strefie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić