aktualizacja 

Wyjątkowe zwierzęta urodziły się w Indiach. To pierwszy raz od przeszło 70 lat!

11

Wielka radość w Parku Narodowym Kuno w Indiach. Pracownicy jednostki pochwalili się na swoim Twitterze wspaniałą wiadomością. Opublikowali post, w którym poinformowali o przyjściu na świat czterech, uroczych gepardów. To nie lada gratka. Takie narodziny nie miały tu miejsca już od przeszło siedmiu dekad.

Wyjątkowe zwierzęta urodziły się w Indiach. To pierwszy raz od przeszło 70 lat!
Wyjątkowe zwierzęta urodziły się w Indiach. To pierwszy raz od 70 lat! (Twitter, Park Narodowy Kuno)

O sprawie pisze CNN. Przypominajmy. W Indiach gepardy uznano oficjalnie za gatunek wymarły w 1952 roku. Owe zwierzęta zniknęły z tego kraju na skutek licznych polowań, utraty odpowiednich dla nich środowiskowych warunków życia, a także szybkiego wymierania gatunków, którymi się na co dzień żywiły.

Jak informuje CNN, rząd w Indiach od lat prowadzi szeroko zakrojone działania zmierzające ku ponownemu zadomowieniu w kraju gepardów. Ma plany, aby w ciągu pięciu najbliższych lat indyjską ziemię zamieszkiwało... pięćdziesiąt wielkich kotów.

Pierwsze kroki już podjęto. W ubiegłym roku we wrześniu ściągnięto do Indii z Namibii osiem tych kotów, zaś w lutym bieżącego roku - 12 (z Afryki Południowej).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gepard kontra antylopa. Brutalne polowanie uwiecznione na nagraniu

Wyjątkowe narodziny w Indiach. Cztery młode gepardy są już na świecie

Teraz jedna z samic, którą sprowadzono we wrześniu 2022 z Namibii do Parku Narodowym Kuno w stanie Madhya Pradesh, powiła na świat cztery młode. Zarówno matka, jak i nowonarodzone dzieci są w dobrym stanie. Nic im nie dolega. O ich komfort dbają strażnicy parku. Nowe koty są dziećmi Siyaya i Freddiego.

Pracownicy dodają, że poród młodych to szczególna radość po tragedii, jaka zdarzyła się tu zaledwie kilka dni wcześniej. Bowiem pochodząca z Namibii samica geparda o imieniu Sasha zmarła z powodu dotkliwej choroby nerek.

CNN, powołując się na WWF, informuje, że obecnie na świecie żyje mniej niż siedem tysięcy gepardów. Najwięcej można ich spotkać w południowej i wschodniej Afryce, szczególnie w Namibii, Botswanie, Kenii i Tanzanii.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić