Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Wylewanie chemikaliów jak morderstwo? Szykują się zmiany w prawie

46
Podziel się

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wyższych kar za zanieczyszczanie środowiska. We współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i GIOŚ przygotowuje zmiany w prawie. Miałyby one być straszakiem na śmieciarzy, których działania zagrażają życiu innych.

Wylewanie chemikaliów jak morderstwo? Szykują się zmiany w prawie
Do 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa środowiskowe, które mogą prowadzić do pozbawienia życia lub zdrowia obywateli (Policja)
bELeJtaZ

Surowsze kary dla śmieciarzy? Tak twierdzi Onet, powołując się na rozmowę z dyrektorem Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, Krzysztofem Gołębiewskim z Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Kary miałyby być zaostrzone - i to poważnie. Chodzi o zmiany w rozdziale XXII kodeksu karnego. Opisuje on przestępstwa obejmujące niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka, lub powodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, ziemi itp.

bELeJtbb

Resort potwierdza: prace trwają

Jednym z kluczowych elementów polityki środowiskowej państwa jest przeciwdziałanie przestępstwom przeciwko środowisku. Najważniejszymi działaniami, jakie są prowadzone na tym polu, to zwiększenie wykrywalności przestępstw oraz podwyższenie kar, które oprócz oddziaływania represyjnego powinny pełnić rolę prewencyjną, czyli skutecznie zniechęcać potencjalnych sprawców przestępstw - odpowiada ministerstwo na pytania o2.pl.
Zobacz także: Lubelskie. Nielegalnie wywoził śmieci do lasu. Leśnicy zastawili pułapkę

Resort potwierdza również, że ruszyły prace nad zmianami. Partycypuje w nich także Ministerstwo Sprawiedliwości i wspomniany już GIOŚ. Chodzi o takie przestępstwa przeciwko środowisku, które skutkowałyby śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu człowieka.

bELeJtbh
Chcemy aby takie działania były traktowane jako zbrodnia środowiskowa, za którą sprawca podlegałby karze nawet 25 lat pozbawienia wolności. Proponowane zmiany to odpowiedź na oczekiwania społeczne bezkompromisowej walki z przestępczością środowiskową - pisze ministerstwo.

Onet podaje również, że miałyby się zwiększyć grzywny, przewidziane np. za śmiecenie w miejscach publicznych. Miałyby sięgnąć maksymalnie nawet 5 tys. zł. Choć za np. wyrzucenie niedopałka papierosa na chodnik nie przewiduje się kary maksymalnej.

Wiceminister: Nowe uprawnienia

Podwyższymy kary, m.in. za nielegalny import odpadów i ich nielegalne składowanie czy podpalanie składowisk. Będą również nowe, szersze uprawnienia służb. Postulujemy także nową karę, do 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa środowiskowe, które mogą prowadzić do pozbawienia życia lub zdrowia obywateli - mówi o2.pl Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
bELeJtbi

Takim przestępstwem byłoby np. wylanie chemikaliów w miejscu, gdzie mogą się one przedostać do ujęć wody pitnej i doprowadzić do ich zatrucia. Według wiceministra projekt nowelizacji kodeksu karnego ma zostać przedstawiony na przełomie lutego i marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELeJtbC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
fsdfsdf
8 miesięcy temu
Kiedy bedą kary za chemiczną żywność? Za antybiotyki w drobiu?
dziadzio
8 miesięcy temu
ja chcialbym zeby urzednicy tez odpowiadali za kase jak za prlu zbrodnia przeciwko kraju a nie teraz 50 baniek i nadużycie
Łukasz
8 miesięcy temu
Bardzo mi się to podoba
bELeJtbD
Ragnar
8 miesięcy temu
25 lat odsiadki-słusznie, ale co to jest 5 tys. np dla firmy wwożącej śmieci z Niemiec? Śmiech, znowu zostawili okienko dla swoich.
ak001
8 miesięcy temu
Chciał bym napisać, że PiS zbiera kasę na rozdawnictwo, ale w tym wypadku jak najbardziej zgadzam się z nimi. Brawo PiS! (nie wierzę, że to powiedziałem) :)
Docentus
8 miesięcy temu
Kiedy się weźmiecie za producentów żywności i wszystkich którzy używają pestycydy do kropienia roślin to jest morderstwo milionów ludzi lub przyczyną chorób raka i innych....
Aleksandra
8 miesięcy temu
I tu należy karać rządzących za tworzenie prawa pod ściąganie pieniędzy a nie odpadów nie wszystkie odpady zapakujesz do worka i nie wszystkie oddasz na składowisko i co z nimi zrobić
Gość
8 miesięcy temu
I bardzo dobrze. Nie raz widzę dzikie wysypiska w lasach lub kretynów bez wyobraźni wywalających śmieci z samochodu. Zwróć uwagę nagraj to jeszcze można w zęby dostać. Takich tylko karać z największą surowością, bo nic dobrego z nich nie ma
Mmj
8 miesięcy temu
No,no ... Szkoda ,że prawie wszyscy sąsiedzi pójdą siedzieć za palenie mialemismieciami!aA ci co świństwo produkują?
Przyjdzie kry...
8 miesięcy temu
Wy za te 'sprawiedliwe' wyroki powinniście wisieć
przytomna
8 miesięcy temu
Zabraknie więzień i kasy na ZUS i na pensyjki prominentów jak wszystkich wsadzą do więzienia.
eco-terreco
8 miesięcy temu
A ciekawe jak beda utylizovac te 'ekologiczne" wiatraki z wlokna szklanego, albo panele sloneczne czy baterje do samochodow elektrycznych- to sa fajne smieci- nik nie wie co z tym zrobic
Nie dla smrod...
8 miesięcy temu
Usiłowanie zabójstwa za palenie śmieciami, węglem etc w kopciuchach. To jest skandal co się teraz wyprawia, nie ma czym oddychać.
bELeJtbv
Neo
8 miesięcy temu
No to szykujmy sie na podwyzke za smieci. Odbije sie to na tych co legalnie skladuja odpady.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić