Wróć na
Aldona Brauła
|

Wyniki wyborów 2020. Są już pierwsze "przecieki" wyników

390
Podziel się

Trwa II tura wyborów prezydenckich 2020. Od piątku od północy obowiązuje cisza wyborcza. Internauci jednak znaleźli sposób, aby ją obejść. Otworzyły się popularne "bazarki", gdzie wiele osób publikuje przecieki na temat rzekomych danych sondażowych.

Wyniki wyborów 2020. Są już pierwsze "przecieki" wyników
12 lipca trwają wybory prezydenckie. (Getty Images)
bCPFyIzV

Trwa II tura wyborów prezydenckich 2020. W mediach społecznościowych, głównie na Twitterze, ruszyły popularne "bazarki". Służą publikacji nieoficjalnych danych sondażowych, tak aby nie złamać ciszy wyborczej.

Wybory 2020. Pierwsze "przecieki"

Na "bazarkach" nazwiska kandydatów są podane jako produkty natomiast wyniki jako ich ceny. Dane, które są tam umieszczane, pochodzą rzekomo z badania exit poll prowadzonego od kilkunastu wyborów przez Ipsos. Niejednokrotnie okazywało się jednak, że te informacje nie mają pokrycia w rzeczywistości.

bCPFyIzX

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny - mówi o tym art. 498 Kodeksu wyborczego. Jest to kwota od 20 do 50 tys. złotych. Od 500 tys. do 1 mln kary grozi za publikacje sondaży, przewidywań wyborczych i spekulacje na temat wyników.

Wybory prezydenckie 2020. Twój głos może być nieważny. Zobacz, jak poprawnie zagłosować

Osoby, które publikują posty na "bazarku" nie mają się czego obawiać. Nie ma bowiem podstaw, aby ich informacje uznać za łamanie ciszy wyborczej. Trudno będzie także udowodnić, że nazwy produktów i ceny faktycznie odnoszą się do kandydatów i wyników.

bCPFyIAd

Cisza wyborcza skończy się o 21:00 wraz z zamknięciem lokali wyborczych. Wtedy też poznamy wyniki badania exit poll. Jednak na oficjalne wyniki wyborów trzeba będzie poczekać dłużej. Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zakłada, że zostaną one podane do wiadomości w poniedziałek.

bCPFyIAy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(390)
sosen
miesiąc temu
nie rozumie dlaczego polonia glosuje, zyja na obczyznie tam placa podatki przewaznie ze swego wyboru a mi mieszaja w moim kraju kto ma byc prezydentem
hajshda
miesiąc temu
Jesli ktos dluzej przebywa za granica niz w kraju to nie powinien miec prawa glosu bo to zwykla hipokryzja.
Ola
miesiąc temu
Wszystkich którzy chcą mieć prawo głosu zapraszam ale tak już na zawsze do zamieszkania w naszym kraju i wtedy będzie ok. Dlaczego nie wrócicie do Polski? Ci którzy wyjechali nie mają bladego pojęcia co tu się dzieje .
bCPFyIAz
DWULICOWCY
miesiąc temu
Wybierajcie tam gdzie mieszkacie albo wracać i przyjąć na klatę kogo wybrano i jakie są konsekwencje
Wojtek
miesiąc temu
Polonia nie powinna głosować w żadnych wyborach , no chyba że ktoś płaci podatki w Polsce więc ma głos , reszta miesza a My musimy to znosić a polonusy co najwyżej mogą tylko ponarzekać i obrazić się na Polskę bez żadnego skutku życiowego.
Najnowsze komentarze (390)
Gość
miesiąc temu
I co z tego ze mieszkacie i żyjecie w Polsce jak głosujcie na przeciwników własnego kraju popieracie Brukseleki układ który chciał jeszcze zabrać wasza tozsamoSC bo wszystko inne juz ma
remek
miesiąc temu
SKANDAL , SKANDAL ,I NIC PO ZATYM .
Gość
miesiąc temu
Już możecie zacząć się bać. Mówię o waszej redakcji i ci wszyscy po kolei, którzy Polin zrobili krzywdę. Pokory nikt nie uruchomił, więc i przebaczenia nie będzie. Smutne to ale prawdziwe. Teraz tylko Lechici mogą wam pomóc. Lepiej się za nich módlcie. Ameryka nie zna litości w drodze po "swoje".
rodak
miesiąc temu
mieszkam w stanach mam te same prawa jak ty, wiec glosuje by tobie bylo lepiej i mi tez jak wroce
fakt
miesiąc temu
Gdyby nie głosy polonusów to np Jahira z PO nie dostałaby się do Sejmu.
Ewa
miesiąc temu
Dzieci nie będą uczone zła w szkole. LGBT nie ma szans, aby za prezydentury Dudy demoralizować uczniów
henryk
miesiąc temu
Jak może mieć takie poparcie człowiek który nie ma żadnych osiągnięć, w stosunku do Pana Dudy, tak naprawdę nic nie dał Polakom, wywodzi się z partii, która kazała nam pracować do 67 roku i ukradła 16 mld z OFE, wyprzedawali Polskę w promocji, każde przemówienie to mowa o podziałach i realizowanie polityki z klubu bilderberga: niszczenie nacjonalizmu, patriotyzmu, rodziny ... czemu Polsko? boicie się polskiej propagandy a nie niemieckiej? gdzie tu inteligencja?
obywatel
miesiąc temu
Zgadzam się , każdy powinien mieć tylko jedno obywatelstwo i płacić podatki , wybierać władze tylko w kraju którego jest się obywatelem . Jak chcesz głosować na polskiego prezydenta i rząd to wracaj do kraju ! Znam ludzi których rodzice i dziadkowie mieli inne obywatelstwo , a nie mogli głosować w wyborach tych krajów .
bCPFyIAr
Kacha
miesiąc temu
ZGADZAM SIE POLAK KTORY NIE MIESZKA W POLSCE NIE POWINIEN MIEC PRAWA GLOSU MIESZKAM Z RODZINA W SZWECI I NIE GLOSUJEMY JESTESMY POLAKAMI ALE NIE MIESZKAJACYMI W KRAJU
Iiii
miesiąc temu
Znam poskie realia. Dlatego w 2015 wyjechalam. Glosuję , bo ch e wrocic do kraju!
imigrantka
miesiąc temu
Wyjechalam i mieszkam 32 lata w KANADZIE nieglosuje obserwuje was z daleka narzekacie i wybieracie prezydenta ktory niejest samodzielny bardzo to dziwne
fresh
miesiąc temu
głosowanie powinno odbywać się na terenie Polski - nikt nie zabrania nikomu przyjechać i oddać głos !
Trapez
miesiąc temu
Polska to matka i nie ważne gdzie mieszkam mam peawo się o nią troszczyć. Czy wy jak zmieniacie miejsce zamieszkania to zapominacie o matce? Dlatego głosuję mimo, że nie mueszkam w Polsce.
ZK Wronki
miesiąc temu
A ja sie cieszę ze PiS buduje nowe więzienia
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić