Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Wyrok TK ws. aborcji. Jest stanowisko rządu

52
Podziel się:

Jest stanowisko rządu w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Rada Ministrów uznała, że orzeczenie powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.

Wyrok TK ws. aborcji. Jest stanowisko rządu
Wyrok TK doprowadził do protestów w całej Polsce (PAP, Radek Pietruszka)

We wtorek Centrum Informacyjne Rządu opublikowało stanowisko Rady Ministrów w sprawie publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Rząd zdecydował, że orzeczenie powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.

Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności. Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji. Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podjętego zgodnie z obowiązującą procedurą. Jednocześnie nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą - napisano w komunikacie.

Rada Ministrów o Strajku Kobiet

W stanowisku rządu zaznaczono, że po ogłoszeniu orzeczenia TK w Polsce doszło do licznych protestów. Podkreślono, że zgromadzenia publiczne, które odbywają się w stanie epidemii na ulicach polskich miast są "bezprawne i niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi".

Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia – w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski. Publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia, co jest szczególnie istotne w tak ważnej społecznie sprawie, w czasach stanu epidemii - czytamy w opublikowanym stanowisku.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie aborcji 22 października. Orzekł, że przepis, który zezwala na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok wciąż nie został opublikowany.

Zobacz także: Obostrzenia na razie zostają. Ale rząd chce szybko otworzyć szkoły

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
Wolny
2 lata temu
Ta Rada Ministrów powinna być rozwiązana, przyczynia się do rozlewu krwi i bratobójstwa . Ludzie wychodzą na ulicę, bo mają dość reżimu i podejmowania nieodpowiednich ustaw. I w czasie tak trudnym prowokowanie społeczeństwa do manifestacji, strajków, demonstracji i zmagania się siłowego z policją. Jak w Rosji.
nick
2 lata temu
ten nierząd już upadł tylko jeszcze o tym nie wie
Marek 🐬
2 lata temu
Nie można wprowadzić przepisów , które są przede wszystkim nie z godne z logiką , jeśli jesteś ponad wszelką wątpliwość że ciąża zagraża życiu kobiety która jest narażona na utratę życia ,lub stała się ofiarą gwałtu oraz że dziecko nie ma szans na przeżycie lub będzie kalekie to w takim szczególnych przypadkach kobieta musi być chroniona a nie zmuszana wbrew swojej woli . Decyzja powinna należeć tylko do niej i to jest jej sumienie a nie tych którzy podejmują decyzję za nią , i wszystko na ten temat.
Marta L.
2 lata temu
Będę prowadzić protest dopóki będzie konto się zgadzać✌. Decyzja Trybunału mnie nie obchodzi,bo i tak nie cierpię dzieci itp.
Przechodni
2 lata temu
Byłem na strajku i tej nowackiej naplółem na twarz.jestem dumny ze swojej postawy.
ak001
2 lata temu
Żaden rząd w historii RP nie strzelił sobie tylu samobójów co oni.
Toni
2 lata temu
No to nadprezes znalazl klucz do dyktowania warunkow, pewie zadowolony.
Realista
2 lata temu
Tak myslalem ze tak bedzie. Dobrze sie liczyli w Rzadzie z tym ze beda strajki i co? A nic ustawa podpisana. A tylko blokowano ludzia powrot do pracy i niszczono mienie super strajki ugraly co chcialy..
222
2 lata temu
Jak się broni konstytucji, to potem nie wolno pluć na TK
biczykamka
2 lata temu
Jakie żałosne są wasze skrzeki i wasze protesty, jak mi was szkoda. posłuchajcie wykładni Papieża na temat aborcji. Nic nie rozumiecie w tej kwestii, wasze krzyki są podszeptami szatana. Czas życia człowieka jest naprawdę bardzo krótki i pomyślcie jakie konsekwencje możecie ponieść w wieczności jeśli targniecie się na dar boży (życie ludzkie), lub będziecie do tego namawiać innych. Świadomi tego grzechu modlą się za was. A ten nasz rząd nazwał bym rządem bojących się nieudaczników. Powinien siłą rozgonić te protesty bo one są nielegalne i dodatkowo zbierają śmiertelne żniwo.
irena
2 lata temu
Slyszeliscie,ze Lempart molestowala Margot?
Dajcie spokój
2 lata temu
Opinia TK nie jest wyrokiem i nie wstrzymuje działania obowiązującego prawa i ustawy ! Opinia może jedynie służyć zmianie wspomnianej ustawy i przestanie ona obowiązywać po uchwaleniu zmian ! DOPIERO PO UCHWALENIU ZMIAN a do tego droga daleka !
iza
2 lata temu
wyrzuciliscie matki z dziecmi niepelnosprawnymi z sejmu wazne jest tylko to co w brzuchu a pozniej radz sobie sama
kres
2 lata temu
dziewczynyod czego wolność wyjazdów a jak nie to padzport słuszni wyszłyście ale przyłaczyli się politykierzy i rozealili wam wszykressto swiomi małmi interesikami.Czarni i pokłosi nie odpuszczą bo watykan im nie odpuści
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić