Wysokie mandaty za brak maseczek. Specjalne pismo wojewody

37

Funkcjonariusze policji i straży miejskiej coraz częściej karzą osoby, które nie stosują się do nakazu zakrywania ust i nosa. Radio ZET dotarło do pisma, które wojewoda mazowiecki skierował w tej sprawie do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wysokie mandaty za brak maseczek. Specjalne pismo wojewody
Policja ma surowo karać za brak maseczek. Jest pismo wojewody w tej sprawie (Policja)

Premier Mateusz Morawiecki nie zdecydował się wprowadzić kolejnych obostrzeń covidowych, które najbardziej dotknęłyby ludzi niezaszczepionych. Eksperci apelowali, aby podobnie jak we Francji, Austrii, Włoszech czy Holandii, do restauracji czy kin mogły wejść osoby, które przyjęły szczepionki na koronawirusa lub pokazały negatywny wynik testu.

Premier ogłosił jednak, że zamiast tego pojawią się wzmożone kontrole w galeriach handlowych. Obowiązek zakrywania nosa w miejscach publicznych obowiązuje od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz nakaz jest sumiennie kontrolowany przez straż miejską oraz policję.

Radio ZET dotarło do pisma, które wojewoda mazowiecki skierował w tej sprawie do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W piśmie Konstanty Radziwiłł powołuje się na ustawę z 28 października 2020 roku, która wprowadziła zmiany do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W związku z tym należy uznać, że w aktualnym stanie prawnym strażnicy straży gminnych/miejskich są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenie z art. 116 Kodeksu wykroczeń, w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii, na mocy art. 54a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - napisał wojewoda mazowiecki.

Coraz gorsze liczby

Ostatniej doby odnotowano ponad 12 tys. nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło 8 pacjentów. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę na spadek dynamiki wzrostu nowych zakażeń, jednak liczba zajętych łóżek szpitalnych i respiratorów jest rekordowa od początku czwartej fali pandemii.

Zobacz także: Wykrywa dotykiem niewielkie guzy w piersiach. Pomaga jej fakt, że jest osobą niedowidzącą
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić