Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Wyższa emerytura. Ale trzeba się spieszyć

0

Ostatni dzwonek, by dostać wyższą emeryturę. Poniedziałek 11 stycznia 2021 roku to ostatni dzień, by złożyć wniosek o podniesienie świadczenia emerytalnego. Kto może to zrobić?

Wyższa emerytura. Ale trzeba się spieszyć
Emerytura wyższa. Kto może skorzystać? (Pixabay)

Wyższa emerytura. Kto może skorzystać?

Wyższe świadczenie mogą dostać emeryci z rocznika 1953, którzy byli na wcześniejszej emeryturze. Według informacji przekazanych przez ZUS są to osoby, które "urodziły się w 1953 roku i pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. (niezależnie od tego, czy ZUS decyzję w sprawie emerytury wcześniejszej wydał przed tym terminem, czy po nim)".

Osoby urodzone w 1953 roku, będące na wcześniejszej emeryturze, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Z kolei tym, którzy już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, ZUS sam przeliczy świadczenie.

Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

11 stycznia - ostateczny termin na złożenie wniosku

W poniedziałek 11 stycznia upływa termin na złożenie wniosku. Można to zrobić na wniosku o emeryturę (wniosek EMP), który należy pobrać ze strony ZUS. Dotyczy to osób pobierających wcześniejszą emeryturę, które nie mają jeszcze prawa do emerytury powszechnej. Wniosku nie muszą natomiast składać osoby, którym przysługuje już emerytura powszechna.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić