Nagle wyłonił się na powierzchnię. Budynek był pod wodą przez 40 lat

77

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Guanajuato w Meksyku w 1979 roku został zalany po tym, jak w pobliżu zbudowano tamę Purísima. Po ponad 40 latach, w wyniku suszy, budynek ponownie, niespodziewanie wyłonił się na powierzchnię.

Nagle wyłonił się na powierzchnię. Budynek był pod wodą przez 40 lat
XIX wieczny kościół został całkowicie zalany po zbudowaniu tamy. (PAP)

Kościół Matki Boskiej Bolesnej znajduje się w Guanajuato w Meksyku. Został zbudowany w połowie XIX wieku i był przez następne dziesięciolecia sercem lokalnej społeczności z okolic wioski El Zangarr.

XIX-wieczny kościół doszczętnie zalany

W 1979 roku prezydent José López Portillo zarządził budowę tamy Purísima, która zalała ponad 200 hektarów terenów, w tym także m.in. właśnie wspomniany zabytkowy kościół. Nowa tama miała zapobiec przyszłym powodziom, ale lokalni mieszkańcy bardzo się jej sprzeciwiali. Nikt nie chciał opuścić tamtejszy terenów.

Z ustnych przekazów wynika, że było im bardzo trudno opuścić to miejsce - nie tylko ze względu na budynki, ale także z powodu poczucia przynależności do tego miejsca. Kilka osób stawiało opór, dopóki nie zobaczyli, że to już rzeczywistość, że woda nadejdzie, by zalać całe miasto - powiedziała dla gazety "Milenio" Dulce Vázquez, dyrektor archiwum miejskiego.
Zobacz także: Artefakty z X wieku na dnie jeziora. Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce

Mieszkańcy El Zangarro zostali przesiedleni na pobliskie tereny. Tam założyli nową wioskę, którą również nazwali El Zangarro.

W wyniku suszy, która regularnie nawiedza tamtejsze tereny, kościół zaczął się wyłaniać na powierzchnię. Pierwsze fragmenty budynku były widoczne już w lipcu ubiegłego roku.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić