aktualizacja 

Zabił bo usłyszał, że mówi po polsku. Oto kara

397

Skopał na śmierć bezdomnego bo usłyszał, że ten mówi po polsku. Brytyjski nacjonalista, Grant Harding usłyszał wyrok. Za bestialski atak na bezbronnym mężczyźnie posiedzi w więzieniu minimum 27 lat.

Zabił bo usłyszał, że mówi po polsku. Oto kara
Wielka Brytania. Grant Harding skazany za zabójstwo bezdomnego Polaka (Adobe Stock, Northamptonshire Police)

Do brutalnego ataku, jakiego na 44-letnim Robercie Jadeckim dopuścił się agresywny Brytyjczyk, doszło w czerwcu 2021 roku w Wielkiej Brytanii przy Hester Street w miasteczku Northampton. Leżący w swoim śpiworze bezbronny Polak został skatowany przez 30-letniego nacjonalistę i tego samego dnia, na skutek odniesionych w wyniku pobicia obrażeń zmarł w szpitalu.

Sprawcą okazał się 30-letni Grant Richard Harding. W dniu zabójstwa wyraźnie pobudzony wyszedł do pubu. Jak donoszą brytyjskie media, miał opowiadać kolegom, że zamierza dzisiaj zaszaleć i chętnie by kogoś uderzył. Przez cały wieczór według relacji świadków pił alkohol i nie stronił od kokainy.

Roberta Jadeckiego miał zobaczyć podczas krótkiego wypadu do okolicznego sklepu. Gdy usłyszał polski akcent, najpierw zaczął zaczepiać Polaka, proponując mu alkohol, a potem brutalnie się na niego rzucił. Używał też w stosunku do Polaka rasistowskich wyzwisk, krzyczał, że go zabije.

Według doniesień medialnych po wszystkim Harding został ujęty przez przypadkowego świadka zdarzenia.

"Hester Street była domem Roberta. Tutaj został zabity w swoim śpiworze."

Z zeznań osób znających Roberta Jadeckiego wynika, że był niezwykle łagodnym i lubianym wśród lokalnej społeczności człowiekiem. Jako osoba w kryzysie bezdomności korzystał także z pomocy lokalnego ośrodka, wspierającego osoby potrzebując pod nazwą "Centrum nadziei". O śmierci mężczyzny, rzecznik prasowy placówki mówił:

Jego bezsensowna, tragiczna śmierć wstrząsnęła nami wszystkimi, nie tylko tym, jak do tego doszło, ale przede wszystkim dlatego, że wszyscy, którzy znali Roberta, czuli od niego ciepło.

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości w uzasadnieniu wyroku podkreślali, że "bezdomność nie sprawia, że śmierć Roberta jest mniej ważna niż śmierć kogokolwiek innego".

Harding został uznany za winnego morderstwa dokonanego w dniu 16 czerwca 2021. W wyniku procesu w sądzie koronnym w Northampton właśnie ogłoszono wyrok. Został skazany na minimum 27 lat.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić