Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Sprawca wyjawił motyw

53

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony z pistoletu przez 71-letniego Juraja C. Zamachowiec został zatrzymany i jest w areszcie. Mężczyzna miał przyznać się do winy już podczas pierwszego przesłuchania na policji i w kolejnych zeznaniach wyrażał skruchę. Podał też motyw zamachu.

Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Sprawca wyjawił motyw
Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Sprawca wyjawił motyw (PAP)

Do zamachu na premiera Słowacji doszło w środę 15 maja. Robert Fico został kilkakrotnie postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova.

W oficjalnym komunikacie podano, że Robert Fico "został wielokrotnie postrzelony i znajduje się w stanie zagrażającym życiu". - Mogę potwierdzić, że doszło do próby zamachu na premiera - powiedział w rozmowie z agencją Reutera rzecznik słowackiego resortu spraw wewnętrznych.

Podejrzany w sprawie został zatrzymany. Jest nim 71-letni Juraj C. Mężczyzna powiedział, że nie zgadzał się z polityką rządu Ficy. Juraj C. jest oskarżony o usiłowanie morderstwa z premedytacją, został tymczasowo aresztowany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie w Dolinie Śmierci. IPN znalazł szczątki 100 osób

Atak na premiera Roberta Fico, sprawca zabrał głos

Mężczyzna miał do winy przyznać się już podczas pierwszego przesłuchania na policji i w kolejnych zeznaniach wyrażał skruchę. Przyznał też, że chciał poważnie zranić Roberta Fico, ale nie zrobić mu krzywdę.

Juraj C. powiedział, że ma świadomość, że jego czyn był "całkowicie niedopuszczalny". Żałuje, że zdecydował się na oddanie strzałów do premiera i wyznał, że zamiast tego "powinien dać mu książkę, którą dla niego przygotował". Zadeklarował też chęć przeproszenia szefa słowackiego rządu.

Wicepremier i minister obrony Robert Kaliniak uważa, że jego zdaniem media ponoszą winę za podziały w społeczeństwie, które doprowadziły do zamachu.

Robert Fico od dawna był określany najgorszymi przymiotnikami, na billboardach opisywano go jako zło - mówił Robert Kaliniak.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić