aktualizacja 

Zapowiedział upadek Europy. Apti Ałaudinow wskazany jako następca Kadyrowa

W ostatnich dniach zaroiło się od plotek na temat stanu zdrowia Ramzana Kadyrowa. Według dziennika "Nowa Gazeta Europa" przywódca Czeczenii ma być ciężko chory. Wskazano już nawet jego następcę. Miałby nim być Apti Ałaudinow, który w przeszłości mówił, że wojna w Ukrainie "to dopiero początek" i "Europa upadnie".

Zapowiedział upadek Europy. Apti Ałaudinow wskazany jako następca Kadyrowa
Apti Ałaudinow ma być następcą Ramzana Kadyrowa - twierdzi "Nowa Gazeta Europa" (Getty Images, Twitter)

Niezależna "Nowa Gazeta Europa" ujawniła, że Ramzan Kadyrow od kilku lat cierpi na martwicę trzustki. Przywódca Czeczenii miał dowiedzieć się o chorobie w 2019 r. Gazeta zwróciła uwagę na jego liczne wizyty u lekarzy oraz nieobecności podczas ważnych wydarzeń.

Kadyrow nie był na przykład obecny podczas wystąpienia Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym w 2023 r. czy na jego spotkaniu z szefami regionów Kaukazu Północnego. Nie zabrał głosu także, kiedy Jewgienij Prigożyn szedł w ubiegłym roku z grupą wagnerowców na Moskwę.

Czy Kadyrow naprawdę jest chory? Pogłoski o jego problemach ze zdrowiem krążą od lat. On sam po publikacji "Nowa Gazeta Europa" udostępnił w mediach społecznościowych nagranie z siłowni, która ma potwierdzać, że tak naprawdę jest w pełni sił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 23.04

"Nowa Gazeta Europa" podaje tymczasem, że na Kremlu najprawdopodobniej już jest zgoda co do następcy lidera Czeczenii - ma nim być Apti Ałaudinow.

Gazeta odnotowuje, że 16 kwietnia prezydent Władimir Putin podpisał dekret, w którym powołuje Ałaudinowa na stanowisko zastępcy szefa głównego zarządu ds. polityczno-wojskowych w resorcie obrony. Ma to być, według rozmówców gazety, "trampolina do spektakularnej przyszłej kariery".

Następca Kadyrowa. Kim jest Apti Ałaudinow?

Apti Alaudinow urodził się 5 października 1973 r. Jest generałem dywizji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej i pełni funkcję sekretarza Czeczeńskiej Rady Bezpieczeństwa oraz dowódcy czeczeńskiego batalionu "Achmat", prowadzącego działania bojowe na terenie Ukrainy.

Od 2020 roku objęty jest sankcjami zakazu wjazdu do Wielkiej Brytanii i zamrożeniem kont bankowych. W listopadzie 2022 r. - na wniosek Komendanta Głównego Policji - również Polska objęła go sankcjami.

Co ciekawe, sierpniu 2022 roku Władimir Putin nadał Ałaudinowi tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Co Apti Alaudinow mówił o wojnie w Ukrainie?

Pod koniec ubiegłego roku gen. Apti Ałaudinow był gościem w programie kremlowskiego propagandzisty z Kanału 1. Fragment ich rozmowy udostępniła w serwisie X (dawniej Twitter) dziennikarka Julia Davis. Mężczyźni rozmawiali o wojnie na Ukrainie.

Powiedz mi, czym jest ta wojna, którą prowadzimy? Jak ją postrzegasz? Jak zmieniła się przez dwa lata? - zapytał propagandysta Sołowjow.

Dowódca batalionu "Achmat" odpowiedział: "W rzeczywistości dla Rosji jest to święta wojna i nic więcej. Jest święta, ponieważ nie chcieliśmy zabrać Ukrainie jakiegoś kawałka ziemi, jakiejś góry czy kopalni. Nie jest ważne, co oni mają, a czego nie mają".

Najważniejsze jest to, co się za tym kryje. Bronimy interesów naszego narodu w zakresie duchowości, moralności, boskich wartości, uniwersalnych wartości ludzkich - dodał Ałaudinow.

W rozmowie z kremlowskim propagandystą stwierdził też, że "tylko Władimir Putin może stawić czoła narodom, które wierzą, że nic nie stanie im na przeszkodzie". - Uwierzcie mi, kiedy mówię, że to, co widzimy dzisiaj, to oczywiście dopiero początek. Ta specjalna operacja wojskowa się zakończy, ale nie myślcie, że po tym pozwolą nam żyć w pokoju - oznajmił.

Przed nami bardzo, bardzo długa droga do zwycięstwa. Będziemy walczyć, dopóki nie znajdziemy się na szczycie świata. Już tam jesteśmy, ale musimy to udowodnić - dodał.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W innym wywiadzie Alaudinow nazywał amerykańską demokrację "głównym wrogiem ludzkości". Na tym jednak nie koniec. Stwierdził też, że USA, Europa i NATO noszą w sobie "wszystko, co jest satanistyczne" i są "armią antychrysta".

Europa upadnie, Ameryka upadnie - twierdził i podkreślił, że wówczas Zachód będzie "błagał" Rosję o przebaczenie.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić