Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Najważniejsze informacje

0
Podziel się:

Koronawirus wciąż szaleje po naszym kraju. Z dnia na dzień rośnie liczba potwierdzonych przypadków COVID-19. Z tej przyczyny wiele osób trafia na kwarantannę. Czy w takiej sytuacji przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Najważniejsze informacje
Kwarantanna. Co z zasiłkiem? (Pixabay)

Sytuacja jest prosta. "Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem" - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informuje rządowy portal.

Podkreślono jednocześnie, że decyzję sanepidu można dostarczyć płatnikowi składek bądź do ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji. Poza tym poinformowano, że jeśli inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji niepełnoletniego dziecka, to jednemu z rodziców dziecka, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane

Do tej pory w naszym kraju potwierdzono 88 636 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 2 447 ofiar śmiertelnych. Tylko w poniedziałek przybyło 1306 nowych przypadków i 15 zgonów.

Dzienny raport o koronawirusie mówi o tym, że zakażeni zajmują 2 305 łóżek w szpitalach. Zajętych jest też 130 respiratorów. 136 128 osób przebywa w kwarantannie, a 16 647 objętych zostało nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory wyzdrowiało 68 420 zainfekowanych wirusem z Chin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić