o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co z dodatkowym zasiłkiem?

0
Podziel się

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie w ekspresowym tempie. Coraz więcej placówek oświatowych przechodzi na zdalne nauczanie, w związku z czym rodzice muszą opiekować się dziećmi. Czy z tego tytułu przysługuje im dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co z dodatkowym zasiłkiem?
Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? (Pixabay)
bDpcbuxx

Podczas epidemii koronawirusa wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Z takiego wsparcia można było skorzystać w dwóch terminach. Najpierw od 12 marca 2020 roku do 26 lipca 2020 roku, a później od 1 września 2020 roku do 20 września 2020 roku.

Aktualnie dodatkowego zasiłku już nie ma. Coraz więcej placówek przechodzi na tryb zdalny, a rodzice nie mogą liczyć na "covidowe" wsparcie.

bDpcbuxz

Wciąż funkcjonuje jednak zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych. Warunki jego przyznawania zostały doprecyzowane w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Koronawirus w Polsce. Dla kogo zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy może zostać przyznany tylko w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły, a także wtedy, gdy zachoruje niania sprawująca opiekę nad dzieckiem.

Przysługuje też m.in. wtedy, gdy zachoruje dziecko do ukończenia 14. roku życia. Taki zasiłek wynosi 80 procent wynagrodzenia.

bDpcbuxF
bDpcbuya
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić