Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co z dodatkowym zasiłkiem?

0

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie w ekspresowym tempie. Coraz więcej placówek oświatowych przechodzi na zdalne nauczanie, w związku z czym rodzice muszą opiekować się dziećmi. Czy z tego tytułu przysługuje im dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co z dodatkowym zasiłkiem?
Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? (Pixabay)

Podczas epidemii koronawirusa wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Z takiego wsparcia można było skorzystać w dwóch terminach. Najpierw od 12 marca 2020 roku do 26 lipca 2020 roku, a później od 1 września 2020 roku do 20 września 2020 roku.

Aktualnie dodatkowego zasiłku już nie ma. Coraz więcej placówek przechodzi na tryb zdalny, a rodzice nie mogą liczyć na "covidowe" wsparcie.

Wciąż funkcjonuje jednak zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych. Warunki jego przyznawania zostały doprecyzowane w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Koronawirus w Polsce. Dla kogo zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy może zostać przyznany tylko w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły, a także wtedy, gdy zachoruje niania sprawująca opiekę nad dzieckiem.

Przysługuje też m.in. wtedy, gdy zachoruje dziecko do ukończenia 14. roku życia. Taki zasiłek wynosi 80 procent wynagrodzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić