o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Zaskakująca decyzja papieża Franciszka. Mówi o katastrofie

141
Podziel się

Franciszek odrzucił rezygnację kardynała Reinhard Marx, arcybiskupa Monachium i Freisingu. Niemiecki duchowny czuje się współodpowiedzialny za nadużycia seksualne popełnione przez przedstawicieli Kościoła. "To jest katastrofa" zgodził się papież, jednak nie zaakceptował rezygnacji.

Zaskakująca decyzja papieża Franciszka. Mówi o katastrofie
Franciszek o nadużyciach seksualnych ludzi Kościoła: "To katastrofa" (PAP)
bEDhftOt

Franciszek w czwartek odrzucił rezygnację kard. Reinharda Marxa. Papież odpowiedział na list niemieckiego duchownego, w którym Marx prosił o dymisję i wyjaśnił, że czuje się współodpowiedzialny za "katastrofę nadużyć seksualnych popełnionych przez przedstawicieli Kościoła".

Zgadzam się z Tobą, że jest to katastrofa: smutna historia wykorzystywania seksualnego i sposób, w jaki Kościół do niedawna podchodził do tego problemu - napisał w odpowiedzi Franciszek.
bEDhftOv

Papież podziękował niemieckiemu kardynałowi za "chrześcijańską odwagę, która nie boi się krzyża, nie boi się upokorzenia w obliczu ogromnej rzeczywistości grzechu". Franciszek podkreślił, że strategia chowania głowy w piasek nie przyniesie niczego dobrego i Kościół jako instytucja musi przyznać, że jest w kryzysie. Zasugerował też, że nie wszyscy duchowni chcą zaakceptować ten fakt.

Uświadomienie sobie tej hipokryzji jest pierwszym krokiem, który musimy uczynić. Musimy wziąć odpowiedzialność za historię, zarówno osobiście, jak i jako wspólnota. Nie możemy pozostać obojętni wobec tych zbrodni - napisał Franciszek.

Papież nie przyjął rezygnacji kard. Marxa: "Paś owce moje!"

Marx w swoim liście zaznaczył, że zrzekając się stanowiska, pragnie zaangażować się intensywniej w duszpasterstwo i duchową odnowę Kościoła. Franciszek odpowiedział, że może to czynić, pozostając arcybiskupem Monachium i Freisingu. Przypomniał też Marxowi, co powiedział Jezus, "odrzucając rezygnację" św. Piotra: "Paś owce moje" - informuje portal The Vatican News.

bEDhftOB

Sam kardynał Reinhard Marx nie został nigdy oskarżony o nadużycia seksualne ani tuszowanie ich. Lokalne media przekazały w 2018 roku, że w latach 1946-2014 w Niemczech doszło do co najmniej 3677 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci. Co szósty przypadek miał dotyczyć gwałtu. W tej sprawie powstał raport Kościoła Katolickiego w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDhftOW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(141)
Obserwator
3 miesiące temu
Papież nie chce rezygnacji Niemieckiego biskupa bo ich w Niemczech jest bardzo mało.
kiler
3 miesiące temu
co innego jest kosciol/budynek/,wiara, religia a co innego ksieza - to tylko normalni ludzie, czesto nieudacznicy poszukujacy lekkiego zycia, manipulujacy zasadami wiary do osiagniecia korzysci, o czym swiadcza ostatnie wydarzenia, jankowski,krol, rydzyk
kiler
3 miesiące temu
a moim zdaniem ksieza sa zupelnie nie potrzebni, wystarczylby serwis otwierajacy kosciol i zamykajcy, porzadki,i wszysko, to oni stworzyli mit iz wierny nie zostanie wysluchany jezeli nie bedzie kleryka- posrednika- to wymyslili sami klerycy aby ludzi wykorzystywac, czerpac z tego korzysci
bEDhftOX
katolik
3 miesiące temu
U nas w Pruszkowie operowali ksiezy wyjmujac im po orgii korki po szampanie i chomika z odbytnic. W Szpitalu w W-wie na Banacha wyjmowali ksiedzu z odbytnicy ogorek gruntowy. Mowil ze sie posliznal i wpadl mu. Przez sutanne i majtasy? Jestem wierzacy ale przestalem chodzic do kosciola.
Ehhhhh
3 miesiące temu
Powiem tak, niedawno jeden nieudacznik w Wielkiej Brytanii oskarżył księdza o to że ten go molestował wiele lat temu, żądając przy tym zadośćuczynienia finansowego. Ksiądz stracił twarz, pozycję społeczną, zaufanie wiernych. I co się na końcu okazało, że rzekoma ofiara byłego księdza perfidnie kłamała. Na szczęście oszust za fałszywe oskarżenia na duchownym trafił na 4 lata do więzienia. Niestety taki wyrok nie zapadnie w Polsce, bo tu nie ma niezależnych sędziów.
Franiu
3 miesiące temu
I BARDZO DOBRZE, BO TO WŁAŚNIE NA ICH BARKACH LEŻY DŹWIGANIE BRZEMIENIA KOŚCIOŁA I JEGO OCZYSZCZENIE, SUPER FRANCISZKU.
???
3 miesiące temu
Chodzi o dyskredytację kościoła od wewnątrz w zaplanowany sposób, po to aby na drodze kolejnych reform doprowadzić do utworzenia światowej religii, gdzie grzech będzie cnotą? Homoseksualizm, niebinarność, cudzołóstwo, aborcja, eutanazja, a w efekcie końcowym również tak bardzo teraz potępiana pedofilia? Wszystko będzie tylko Boga nie będzie?
Niewiasta
3 miesiące temu
Z kościoła muszą odejść odstępcy, masoni, reformatorzy itp. którzy dbają głównie o to aby wywoływać afery i dyskredytować kościół. Bardzo współczuję normalnym księżom mających powołanie, bo to potem zwłaszcza na nich spada odpowiedzialność za taki stan rzeczy. Często to właśnie oni są posądzani, że coś może widzieli lub słyszeli, a przecież odpowiedzialność nie może być zbiorowa.
Helena
3 miesiące temu
Uduchowienie i głęboka wiara nie pojawiają się tylko dlatego że ktoś dostał święcenia - to jest kwestia ducha co niestety trudno jest ocenić z zewnątrz. Ale nie to jest najważniejsze - lecz to że KAŻDY CZŁOWIEK DOSTAŁ WOLNĄ WOLĘ oznacza to że Bóg nie kieruje ludźmi - nie są Jego niewolnikami, ani poddanymi mogą robić co chcą jednak WSZYSCY w związku z tym ponoszą konsekwencje tych działań. Jeśli więc widzimy czyjeś naganne postępowanie to MY musimy zareagować, między innymi na tym polega zamysł Boży - DOSTALIŚCIE W PREZENCIE PIĘKNY ŚWIAT, ŻYCIE, ROZUM, WOLNĄ WOLĘ A NAWET "INSTRUKCJĘ OBSŁUGI - PRZYKAZANIA" które mają wskazać Wam jak postępować żeby żyło się Wszystkim stworzeniom dobrze .... PYTANIE CO Z TYM ZROBICIE?! Tymczasem Człowiek robi co chce a potem dziwi się, że jest jak jest. Bóg może pomóc jeśli będziemy tego sami chcieli i Go o to poprosimy, lecz ta pomoc też nie będzie wyglądała tak jak My to sobie wyobrażamy - czasami jest nawet bolesna ale ten kto sam ma dzieci wie że trzeba kochać i wspierać je mądrze inaczej działamy na Ich szkodę.
Heh
3 miesiące temu
Potralik dla malpoludów znowu usuwa komentarze. Zabawna tęczowa zaraza likwidująca dzieci wyrywając je z łon antymatek wierzy w rzekome molestowanie, którego nikt nie jest w stanie udowodnić bo niby jak? Zwłaszcza, że to niby zdarzyło się 10-20-30 lat temu. Żadne pieniądze nie śmierdzą, a takich rzekomych ofiar będzie na pęczki, bo najłatwiej jest rzucić podejrzenie na dobrego człowieka, szczególnie takiego, który pełni funkcję publiczną i niech się tłumaczy!!!
gosc
3 miesiące temu
Ech, czyli takie statystyki to Niemcy chętnie publikują, a także ich media, tak samo jak statystyki dotyczące tego ile samochodów ukradli Polacy, ale niech dla porównania Niemcy zaczną publikować ststystykę GWAŁTÓW dokonanych przez "lekarzy i prawników" z pontonów, przedstawicieli religii "pokoju" - bo tych statystyk nigdzie nie znajdziesz, prawda? Albo są zmanipulowane i inaczej klasyfikowane, na co zresztą sam komendant niemieckiej policji nie chchiał się zgodzić.... No więc? Ile tysięcy zostało w ciągu ostatnich 5 lat ubogaconych kulturowo przez tych z pontonów?
Jasne
3 miesiące temu
KK to nie prokuratura i nie jest w stanie nawet wykryć kto tak naprawdę padł ofiarą. A takie donosy robią ludzie bez skrupułów i bez wartości zachłanni na pieniądze, którzy wiedzą, że istnieje fundusz kościelny na ten cel. To nic innego jak oszustwo na policjanta, inkasenta łatwowiernej babinki, ona też się nie broni, bo uwierzyła w dobrych ludzi. A niestety teraz większość młodych to źli ludzie i zrobią wszystko, żeby oszukać babcię i ukraść jej pieniądze.
Widz
3 miesiące temu
Odejście od wszelkich reform, które sprawiają, że posługa kapłańska jest traktowana coraz mniej poważnie, jak urząd. Wszelkie zmiany są odejściem od Boga, a błogosławieństwo par homoseksualnych i komunia dla cudzołożników przypominają raczej kabaret. Nie należy się skupiać wyłącznie na pedofili, bo problem jest szerszy. Odstępcze reformy = utrata wiary + bądź wola moja
bEDhftOP
Obserwator
3 miesiące temu
Bo księża powinni mieć żony i rodzinę. Natury nie oszukasz.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić