Co z noszeniem maseczek w pomieszczeniach? Minister Niedzielski zabrał głos

65

Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa, że nie warto znosić obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach co najmniej do końca wakacji. Jego zdaniem restrykcje w Polsce są bardzo liberalne. Dodaje jednak, że w trosce o zdrowie maseczki warto nosić nawet jeżeli obowiązek zostanie zniesiony.

Co z noszeniem maseczek w pomieszczeniach? Minister Niedzielski zabrał głos
Adam Niedzielski zabrał głos ws. noszenia maseczek w pomieszczeniach (PAP)

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek był gościem porannej rozmowy w RMF FM. Odpowiadając na pytanie dotyczące zniesienia obowiązku noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach, stanowczo stwierdził, że nie warto tego robić co najmniej do końca wakacji. Dodał, że w trosce o własne zdrowie warto nosić maseczki również po zniesieniu obowiązku.

Jeżeli pyta się pan o regulacje, bo jeszcze oprócz regulacji jest zdrowy rozsądek, który mówi, że warto czasem się zabezpieczać przed sytuacją, w której można zostać zakażonym. Rekomenduję, by do końca wakacji nie znosić obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych – stwierdził Niedzielski.

Minister Niedzielski o noszeniu maseczek

Zdaniem Niedzielskiego, restrykcje w Polsce są pod tym względem bardzo liberalne. Minister porównał sytuację w naszym kraju z Portugalią i Hiszpanią, gdzie "jest bardzo duży rygor również na zewnątrz". Przyznaje, że z naszego punktu widzenia to rzeczywiście wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki, poruszając się w przestrzeniach zamkniętych.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust nadal obowiązuje

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest teraz obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone.

Maseczki należy nosić m.in. w transporcie publicznym, w sklepie lub galerii handlowej, w banku. Obowiązek dotyczy nas też w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta lub interesanta, w kinie i teatrze, w placówkach medycznych, w kościele i w urzędach.

Prawie 4 tys. mandatów za nieprzestrzeganie nakazu

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że "od początku działań" funkcjonariusze wraz z inspekcją sanitarną dokonała 4,1 mln kontroli przestrzegania wprowadzonych obostrzeń.

1 maja między innymi po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa nałożono 3783 mandatów i skierowano 519 wniosków o ukaranie do sądu. Kolejnych 2185 zostało pouczonych - przekazał asp. Michał Gaweł z KGP.
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić