Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Zaskakujące przesłanie na 3 maja. "Nie włóczyć się po kościołach"

213
Podziel się:

3 maja to przede wszystkim święto państwowe, ale dla katolików również kościelne. Jak się okazuje, nie dla wszystkich jednak. W czasie ogłoszeń parafialnych jeden z duchownych w kościele dominikanów we Wrocławiu zaskoczył wiernych, żartując o grillowaniu i "włóczeniu się po kościołach".

Zaskakujące przesłanie na 3 maja. "Nie włóczyć się po kościołach"
Wrocławski duchowny polecił "nie włóczyć się po kościołach" (Facebook.com)

Wierni mogli się zdziwić. W czasie ogłoszeń parafialnych w kościele dominikanów we Wrocławiu ksiądz przypomniał wiernym, że 3 maja jest przede wszystkim świętem państwowym. Z tego względu porządek mszy wygląda jak w dniu powszednim. To nie wszystko.

Mamy nadzieję, że dobry Bóg ożywi w nas miłość i dziecięce oddanie naszej Matce i Królowej, która zawsze prowadzi nas do swego syna. W poniedziałek 3 maja proszę państwa święto państwowe przede wszystkim... nie kościelne, więc... no. Grillować, a nie włóczyć się po kościołach - zażartował ksiądz.

Słowa duchownego wywołały bardzo mieszane reakcje. Jezuita Grzegorz Kramer skomentował wesoło: "Zawsze miałem duży szacun do dominikanów za dystans", a w komentarzach na jego profilu zaroiło się od równie pozytywnych reakcji.

Cenię szczerość. Jak mi brakuje takich duszpasterzy - wzdychali komentujący.

Nie wszyscy są jednak zachwyceni. Ks. Maciej Słyż udostępnił nagranie na swoim profilu na Twitterze, dodając smutną emotikonę i stwierdził, że stanowisko Kramera go nie dziwi. Dezaprobatę ks. Słyża podzielają jego obserwujący, którzy w komentarzach nie kryją oburzenia na zwrot "włóczyć się po kościele".

Żeby być fajnym, trzeba być ciut inteligentnym - zgryźliwie skomentował wrocławskiego duchownego ks. Mateusz Markiewicz

3 maja Polacy obchodzą święto narodowe, a część społeczeństwa również kościelne. W poniedziałek obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszego tego typu dokumentu w Europie i drugiego na świecie.

Z kolei święto Matki Bożej Królowej Polski funkcjonuje od 1923 roku. Na prośbę polskich duchownych 12 października watykańska Kongregacja Obrzędów wyznaczyła to święto na 3 maja. Dlaczego akurat na ten dzień? Tego nie wiadomo.

Święto "awansowało" w kolejnych dziesięcioleciach, aż wreszcie w 1969 roku Paweł VI na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego podniósł święto Matki Bożej Królowej Polski do rangi uroczystości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(213)
ks Marek
rok temu
Brawo! Jakież to śmieszne. Bóg zapłać!
pawel
rok temu
ksionc ma rację , nie włóczyć sie po kościołach - Psalm 115
Olo
rok temu
Czytam te komentarze i od razu sobie przypominam, że gdy będzie jakiś np. o zabójstwie, to pojawią się inne - na pewno katolik. Tak... zliczając komentarze negatywne pod adresem kościoła jakie tutaj padają, na pewno statystycznie jest to bardzo prawdopodobne.
Adam
rok temu
Ja ją się cieszę, że jeszcze należę do kościoła rzymsko-katolickiego, a nie fajno-katolickiego. Oby moi księża nigdy nie stali "fajni".
Ravi
rok temu
Każdy dzień , nieważne czy to święto czy dzień powszedni jest odpowiednim dniem by spotkać się z Bogiem , jeśli tylko ktoś czuje taką potrzebę ma do tego prawo , niemożna sprowadzać tego do żartu , niewątpię że uczucia ludzi bardziej przywiązanych do kościoła zostały tutaj dotknięte w sposób bolesny, ale czy to tylko niefortunna wypowiedz czy może celowe działanie ?
irek
rok temu
Media to mąciciele. A przy okazji uwielbiam jak msze prowadzą zakonnicy. Ich kazania ją całkiem inne niż księży bardziej do mnie trafiają.
ODP.
rok temu
Nie włóczyć językiem heretycko-dominikańskim po Jedynym Prawdziwym Kościele Chrystusowym
JJanina
rok temu
brawo dla takiego normalnego KSIEDZA,niestety coraz mniej jest takich ale JESZCZE SA.
George
rok temu
Posoborowa autostrada do piekła
5319
rok temu
Konstytucja którą przy wybitnej pomocy kościoła za przywileje została zablokowana a za to kościół w 1920 roku na wniosek biskupów polskich ogłosił święto Maryjne na 3 maja . To samo z Józefem robotnikiem . Próbują zabrać nam święto pracy i 3 maja .
h2o
rok temu
brawo dominikanie! jedyny zakon nadążający za tym dziwnym światem...
jerzy
rok temu
czego od niego chcecie mohery?
Po prostu
rok temu
Przypominam, że podczas zaborów papież wierzył w noty pisane przez duchownych z Austrii niż wierzył duchownym czy zwykłym Polakom. Wyszło na to, że powstanie wg papieża, który tego nie sprawdził, było rewolucją, a car robił nam przysługę, bo my zacofany naród i powinniśmy wychwalać Boga za tę sytuację. Tak było, Kościół zawsze za silnymi w czasie wojny, udając, że za słabymi, a odważny dla słabszych w mowie w czasie pokoju, a tak naprawdę za bogatszymi, którzy dadzą więcej w kopercie. W Łódzkiem ceny pogrzebów to parodia. To wstyd. Dlatego tak bardzo szanuję Dominikanów, Franciszkanów... To dobrzy ludzie w przeciwieństwie do wielu innych księży. I mają humor, wiedzę, stosują ironię i nie traktują nas wierzących jak głupich.
andi
rok temu
No i co? Dobrze napisał przecież
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić