Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Jędraszewski w Święto Narodowe Trzeciego Maja zmienił temat. Tego nikt się nie spodziewał

418
Podziel się:

Arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja odniósł się do jej roli w społeczeństwie. Jego zdaniem, za wolność kraju jesteśmy odpowiedzialni również dziś. Dotyczy to też "troski o dzieci nienarodzone".

Jędraszewski w Święto Narodowe Trzeciego Maja zmienił temat. Tego nikt się nie spodziewał
Abp Jędraszewski w Święto Konstytucji porusza tematy związane z aborcją (Getty Images)

W poniedziałek abp Marek Jędraszewski, który słynie z ostrych i kontrowersyjnych słów na różne tematy wygłosił z okazji Święta Konstytucji przemówienie. Duchowny odniósł się do uchwalonego 230 lat temu najważniejszego aktu prawnego. Kluczowym, zdaniem Jędraszewskiego, jest to, że rozpoczyna się on słowami: "W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego". Stanowiły one bowiem "fundament dla dalszych stwierdzeń".

Metropolita krakowski wspomniał też pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1991 roku. Wówczas papież mówił o dzieciach nienarodzonych. Jego zdaniem, nikt nie jest uprawniony do tego, aby zalegalizować "zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty".

Kto ma prawo powiedzieć: "Wolno zabijać", nawet: "Trzeba zabijać", tam gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu? - cytuje Jana Pawła II Jędraszewski.

Zdaniem Jędraszewskiego, w dzisiejszych czasach jesteśmy odpowiedzialni za wolność, którą mamy. Kształtuje ona bowiem "duchowe i kulturowe DNA Polaków". Dodaje, że dzisiaj trzeba dopracować takich form obecności rzeczy świętych w życiu społecznym, które nikogo nie uczynią obcym we własnej ojczyźnie. Arcybiskup nie doprecyzował, co konkretnie uznaje za rzeczy święte i w jaki sposób mają być "obecne w życiu społecznym".

Metropolita krakowski przytoczył też „Dekalog Polaka” Zofii Kossak-Szczuckiej. Jego zdaniem, w dekalogu tym mieści się troska o "wychowanie prawego, uczciwego Polaka – obywatela polskiego państwa". Arcybiskup przypomniał, że Zofia Kossak-Szczucka uważała siebie za pisarkę katolicką, dlatego w 1966 r. odmówiła przyjęcia nagrody państwowej od władz komunistycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(418)
Goldengecko
2 lata temu
W Polsce troszczy się tylko o nienarodzone bo potem każdy ma cię w D
Poznaniak
2 lata temu
Arcyszaman, arcygrzesznik, arcyłotr, poucza ludzi, a 230 lat temu wraz z caratem opętali Rzeczpospolitą i do dzisiaj żaden egzorcyzm ich nie wypędził, do teraz. Śmiech historii, kpina, cynika w czarnej śmiesznej złoconej kiecce ze sreberkami, jak to ujmują młodzi. Módlcie się za innych aby uwolnili się od mocy opętania mafii.
Emeryt
2 lata temu
Mamy arcykapłana on wszystko wie najlepiej beee
pawel
2 lata temu
a o krucjacie dziecięcej ( z roku 1212 ) Marek nie wspomniał ???
judaszowe zło...
2 lata temu
Tylko, kto sie potem zajmie tymi dziećmi narodzonoymi? Łatwo jest mówić o aborcji, ale co KK robi, zeby pomóc matkom wychopwującym niepełnosprawne dzieci???????
wer
2 lata temu
Oczywiście ma rację.
bumerang
2 lata temu
Czy kaczor, czy kłamca, cz pseudo prezydent , czy ARCY, oni mówią to co chcą. Brak w tym logiki, mądrości i dobroci. MĄDROŚĆ JEST DOBROCIĄ , BO DOBROĆ JEST MĄDROŚCIĄ.dOTRZE TO MOJE ZDANIE DO adresatów?.
antykomuno-ka...
2 lata temu
KONKORDAT to kopia KONSTYTUCJI ??
historyk
2 lata temu
To są jakieś kpiny i chichot historii aby funkcjonariusze kościelni zabierali głos w dniu Święta 3 Maja. To oni, zdrajcy Narodu Polskiego w ramach Konfederacji Targowickiej sprzedali nasz kraj Rosji. Od tego okresu zaczęto likwidować zmiany ustrojowe wprowadzone poprzez uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Babcia
2 lata temu
Niech lepiej kościół zamilknie. Niedobrze się robi patrząc i słuchając tych poprzebieranych starców.
sandes
2 lata temu
Jakim to jest prawy i uczciwy Polak.Czy takim który bezkrytycznie aprobuje posunięcia "nieomylnej władzy".To pytanie jest ciagle otwarte.
Toni
2 lata temu
Od czasu wspolpracy z arcywielebnym Paetsem z Poznania ma mysli natretne, ktorych nie moze sie pozbyc. Tylko sex w glowie.
John
2 lata temu
Zapomniał wspomnieć o zdrajcach Polski tzw targowiczan. Papież Pius VI wystosował specjalne błogosławieństwo dla dzieła konfederacji targowickiej. Gorącymi zwolennikami jej byli: prymas Michał Jerzy Poniatowski, biskup chełmski Wojciech Józef Skarszewski, biskup żmudzki Jan Stefan Giedroyć, biskup poznański Antoni Onufry Okęcki, biskup łucki Adam Tadeusz Naruszewicz i biskup wileński Ignacy Jakub Massalski i inni.
maciek
2 lata temu
konstytucja 3 maja dawała wolność szlachciurom i jeszcze większe przywileje i prawa czarnej mafii
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić