Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Szczepionka na koronawirusa. Podstęp Chin. Wykradli dane

122

Służby wywiadowcze twierdzą, że hakerzy z Chin wielokrotnie atakowali systemy komputerowe hiszpańskiej służby zdrowia. Według doniesień dziennika "El Pais" skradziono informacje na temat powstającej szczepionki na Covid-19. Chiński MSZ odpowiedział na oskarżenia.

Szczepionka na koronawirusa. Podstęp Chin. Wykradli dane
W Hiszpanii opracowywanych jest jednocześnie 10 różnych prototypów szczepionek. (Getty Images)

Według najnowszych doniesień chińscy hakerzy zaatakowali hiszpańską służbę zdrowia. Mieli wykraść informacje z ośrodków badawczych pracujących nad szczepionką na Covid-19.

Cyberataki zostały przeprowadzone nie tylko na Hiszpanię, ale też na kilka innych krajów pracujących nad szczepionką. Paz Esteban, szef hiszpańskiego Narodowego Centrum Wywiadu (CNI), powiedział, że celem ataków były "sektory, takie jak zdrowie i farmacja", oraz że miała miejsce "szczególnie zjadliwa kampania przeciwko laboratoriom pracującym nad szczepionką przeciwko Covid-19".

Większość z tych ataków pochodziła z Chin. Mówi się jednak także o Rosji. W wielu przypadkach ataki były zlecane przez agencje państwowe, ale także uniwersytety i organizacje przestępcze, które próbowały zarobić na skradzionych informacjach.

Zobacz także: Powódź dociera do chińskiej tamy. Niesamowite wideo uchwycone dronem

Chiny odniosły się już do oskarżeń o ataki. W piątek urzędnicy podważyli prawdziwość tych twierdzeń.

Chińskie badania i rozwój szczepionek przeciwko Covid-19 wyprzedzają inne kraje. Nie musimy kraść tego, co robią inni, aby mieć dostęp do szczepionki - powiedział Wang Wenbin, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić