Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Zdjęcie z lasu. Ostrzeżenie. "Pod żadnym pozorem nie podchodźmy"

147

Maj i czerwiec to czas narodzin koźląt, czyli małych saren. Napotkanych zwierzątek tego gatunku nie należy dotykać. Pomimo że maluch może wyglądać na porzuconego i potrzebującego pomocy. Można tym spowodować dużo szkody - ostrzegają leśnicy i pokazują zdjęcie.

Zdjęcie z lasu. Ostrzeżenie. "Pod żadnym pozorem nie podchodźmy"
Sezon w pełni. "Pod żadnym pozorem nie podchodźmy" (Facebook, Nadleśnictwo Baligród)

Jak postąpić, jeżeli napotkamy na swojej drodze małe koźlęta, czyli narodzone niedawno sarniątko? Mimo że maleństwo może na pierwszy rzut oka wyglądać na porzucone, nie należy się do niego zbliżać i go dotykać.

Jego matka jest najprawdopodobniej w pobliżu. Obserwuje swoje małe i podchodzi tylko na chwilę, żeby je nakarmić. Potem opiekuje się nim z pewnej odległości.

Uwaga! Sezon narodzin saren i jeleni w pełni, a zatem pamiętajmy! Pod żadnym pozorem nie podchodźmy i nie dotykajmy małego, jego mama jest w pobliżu i najprawdopodobniej obserwuje nas z bezpiecznej odległości - informuje Nadleśnictwo Baligród na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Turyści jeżdżą tam aby... pływać z rekinami. "Robi wrażenie"

Widok osamotnionego, małego koźlęcia na polanie, szlaku czy nawet drodze może łapać za serce. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie pozostawienia go samemu sobie. Dlaczego to takie ważne?

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Maluchy w odruchu obronnym przytulają się do ziemi i zastygają w bezruchu. Szczególnie niebezpieczne zjawisko na drogach, gdyż koźlak (młody sarny) nie ucieknie przed samochodem. Pamiętajmy, żeby nie zabierać młodego! Po naszym oddaleniu sarna wróci do niego - podaje

Rodzice maluszka mogą spłoszyć się na widok ludzi lub ich zapachu. A to oznacza dla koźlaka kłopoty. Dlatego ważne jest, aby pozostawić małe.

Fascynujący zegar biologiczny sarny

Maj i czerwiec to miesiące narodzin koźląt. Dzieje się tak dlatego, że sarny mają dokładnie zaprogramowany zegar biologiczny. Okres godowy u saren zaczyna się w połowie lipca i trwa do połowy sierpnia. Drugi przypada na zimę.

Ciąża sarny trwa odpowiednio 4,5 miesiąca, jeżeli do zapłodnienia doszło zimą. Lub 10 miesięcy - jeżeli została zapłodniona latem. Dzieje się tak dlatego, że po rui letniej następuje zahamowanie rozwoju zarodka na okres około 150 dni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić