aktualizacja 

Zjedli człowieka. W Szczecinie zapadł wyrok

95

Jest finał głośnej sprawy "kanibali spod Choszczna". W Szczecinie zakończył się pierwszy proces o kanibalizm w powojennej Polsce. Sąd utrzymał w mocy wyrok ws. zabójstwa i znieważenia zwłok. Główny oskarżony Robert M. trafi do więzienia na 25 lat.

Zjedli człowieka. W Szczecinie zapadł wyrok
Jeden z oskarżonych na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Szczecinie, 22.02.2021 (PAP)

Proces dotyczył sprawy z 2002 roku. Jak wynika z ustaleń śledczych, w miejscowości Łasko pod Choszcznem na Pomorzu Zachodnim kilku mężczyzn urządziło sobie libację alkoholową, podczas której zabili człowieka, a następnie rozczłonkowali jego ciało, upiekli na ognisku i zjedli.

Kanibale spod Choszczna

Tożsamość ofiary nigdy nie została ustalona, a szczątków nie odnaleziono. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero w 2017 roku za sprawą Zbigniewa B. Przed śmiercią mężczyzna napisał maila, w którym opisał szczegóły zbrodni. Mail trafił na skrzynkę komendy policji w Choszcznie już po śmierci jego autora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Masakra za Odrą. Relacja po ataku na Świadków Jehowy w Hamburgu

Zbigniew B. przyznał w wiadomości, że to on zabił nieznanego mężczyznę, a zrobić miał to na zlecenie kolegi, Roberta M. Przy zabójstwie miało być obecnych jeszcze trzech mężczyzn - Janusz Sz., Sylwester B. i Rafał O.

Feralnego dnia Robert M. miał zawołać mężczyznę, z którym był rzekomo skonfliktowany, pobić go, a następnie wraz ze znajomymi wywieźć nad jezioro Osiek we wsi Ługi. Tam Robert M. miał powiedzieć do Zbigniewa B.: "Wiesz, co masz zrobić".

Zbigniew B. na to miał podciąć gardło ofierze i rozczłonkować jego ciało. Następnie mężczyźni mieli zgrillować fragmenty zwłok i je skonsumować.

Po otrzymaniu wiadomości od nieżyjącego już Zbigniewa B. policja wszczęła śledztwo. Zatrzymano wszystkich czterech mężczyzn wspomnianych w mailu. Oskarżono ich o zabójstwo i zbezczeszczenie zwłok, a Robertowi M. zarzucono zainicjowanie zbrodni.

Sąd podtrzymał wyrok pierwszej instancji

Wyrok pierwszej instancji zapadł w 2021 r. Sąd uznał, że motywem działania Roberta M. były zatargi o pieniądze z ofiarą. Mężczyzna został skazany na 25 lat więzienia. Pozostali oskarżeni nie trafili za kratki ze względu na przedawnienie sprawy zbezczeszczenia zwłok.

Od wyroku wniesiono apelację. 13 marca Sąd Apelacyjny w Szczecinie zdecydował o utrzymaniu w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Decyzja jest prawomocna.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić