Złamali wszystkie obietnice. Talibowie "cofnęli kraj w czasie"

16

Z Afganistanu płyną alarmujące doniesienia. Rząd powołany przez talibów regularnie wprowadza kolejne prawa, które drastycznie ograniczają swobody obywateli – zwłaszcza kobiet. Pojawiły się głosy, że nowe władze de facto "cofają" państwo i jego mieszkańców w czasie.

Złamali wszystkie obietnice. Talibowie "cofnęli kraj w czasie"
Ekstremiści boją się wykształconych kobiet? Uczennice się nie poddają (PAP)

Jak podaje Fox News, talibowie regularnie przywracają prawa, które obowiązywały w Afganistanie pod koniec lat 90. W konsekwencji nowych edyktów doszło do drastycznego ograniczenia swobód kobiet.

Afganistan – rządy talibów. Sytuacja mieszkańców nieustannie się pogarsza

W rezultacie uchwalania nowych edyktów dziewczęta, które ukończyły szóstą klasę szkoły podstawowej, nie mogą kontynuować nauki na wyższych szczeblach edukacji. Dodatkowo wolno im wchodzić na pokład samolotów tylko pod warunkiem obecności "męskiego opiekuna".

Talibowie dołożyli także wysiłków, aby rozdzielić kobiety i mężczyzn w sferze publicznej. W rezultacie przedstawicielom poszczególnych płci wolno odwiedzać park wyłącznie w inne dni.

Zobacz także: Zobacz też: Grondecka: logistyka jest teraz nieco trudniejsza. Najświeższa relacja z Afganistanu

Talibowie starają się ograniczyć dostęp obywateli do "niepożądanych" informacji. Aby to się powiodło, na uniwersytetach zabronione jest posługiwanie się telefonami komórkowymi. Na problemy napotykają także osoby, które próbują obejrzeć zagraniczne programy – w ubiegły weekend zostały one zablokowane dla mieszkańców Afganistanu.

Nowe edykty stanowią świadectwo złamania obietnic, które talibowie składali międzynarodowej społeczności. Po przejęciu władzy brali oni udział w licznych konferencjach prasowych. W ich trakcie zapewniali, że nie będą wprowadzali surowych praw, jakie obowiązywały w latach 90., a także nie planują ograniczać kobietom dostępu do nauki.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić